Doğal gaz tüketim planlamasında gri tahmin yöntemi ve türkiye uygulaması
Grey forecasting method in natural gas consumption planning and Turkey implementation
  1. Tez No: 468044
  2. Yazar: TUĞBA EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Doğal gaz, tüm ülke ekonomilerinde geçerli olduğu üzere, Türkiye'de de oldukça önemlidir. Türkiye için önemli bir enerji kaynağı olması, özellikle ısınma ve elektrik üretimi açısından birincil önemde olmasından ileri gelmektedir. Doğal gazın temininin büyük ölçüde ithalata bağımlı olması, bu konuda stratejik bir planlamayı, ülke bazında zorunlu kılmaktadır. Bu çalışmada, TÜİK'den elde edilen Türkiye'nin yıllık doğal gaz tüketim verileri ve nüfus verileri analiz edilerek, Gri model (1,1) modeli ile 2017 – 2030 dönemi için nüfus ve doğal gaz tüketim tahminleri elde edilmiştir. Bu çalışmanın sonucuna göre 2020'de 84,28 milyon ve 2030'da 96,51 milyonluk bir nüfus tahmin edilmiştir. Doğal gaz tüketiminin bu artış eğrisi ile devam etmesi sonucunda 2020'de toplamda 63.613,39 milyon m3 tüketim miktarına, 2030 yılında da ise toplam 104.007,61 milyon m3 tüketim miktarına ulaşılması beklenmektedir. Bunun dışında, 2005 yılında kişi başına 442,36 m3 olan doğal gaz tüketiminin, 2030 yılında kişi başına 1.077,70 m3 olması beklenmektedir. Bir diğer ifade ile 2.5 kat artış beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Natural gas is very important in Turkey as it is important for all countries' economies. It is an important source of energy for Turkey, especially due to its primary importance for heating and electricity generation. As the supply of natural gas in Turkey is highly dependent on imports, strategic planning in this respect is required at country level. In this study, Turkey's annual natural gas consumption and population data which are taken from TURKSTAT are analyzed and Gray Model (1.1) model is used to forecast annual natural gas consumption and population for 2017 to 2030. According to the result of the study, population is forecasted to be 84.28 million in 2020 and 96.51 million in 2030. Since the natural gas consumption has been increasing continuously, natural gas consumption is forecasted to reach 63.613,39 million m3 in 2020 and 104.007,61 million m3 in 2030. Apart from that, the ratio of natural gas consumption to the population is forecasted to increase from 442.36 m3 in 2005 to 1077.70 m3 in 2030, which means an increase of 2.5 times.