Android telefon ile wifi üzerinden iki eksen pan-tilt kamera kontrolü
Two axis pan-tilt camera control on wifi with android phone
- Tez No: 468055
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN KORAY TUNÇALP, YRD. DOÇ. DR. HAMİD TORPİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Güvenlik kameraları günümüzde güvenlik tedbirlerinin en önemli kısmında yer almaktadır. Ev, iş, atölyeler, küçük ve büyük ölçekli işletmelere kadar tüm mekanlarda kullanılan kamera sistemleri gün geçtikçe lüks kullanım aracından çıkarak temel ihtiyaç düzeyine gelmiştir. Uzaktan kontrol sistemlerinde en gözde uygulamalarından biri olan android telefon ile wifi üzerinden hareketli kamera tasarımı günümüz doğrultusunda gerek kamu veya özel kurum ve kuruluşlarında aktif rol oynamaktadır. Bu çalışmamızda seçtiğimiz güvenlik sistemi Pan-Tilt kamera şeklinde olacaktır. Pan : Yatay eksende sağa ve sola döndürülmesiyle yapılan harekete verilen isimdir. Tilt : Dikey eksende aşağıya ve yukarıya döndürülmesiyle yapılan harekete verilen isimdir. Uygulamada gerçekleştirmeye çalışılan projenin prototipi halindedir. Yapılan bu çalışmada amaç ise uygun görülen her hangi bir ortamda görüntünün alınması hareket ettirilerek daha fazla alanın taraması ve elde edilen verileri Android telefona veya bilgisayar ortamına wifi üzerinden gönderilmesini sağlamaktır. Proje bir bütünün parçaları olan Elektrik, Elektronik, Mekanik ve Yazılım alanlarından destek alınarak tasarlanmıştır. Sistemi, bilgisayar USB girişinden veya güç kaynağı aracılığı ile enerjilendirilir. Hareket kabiliyetini ise yazılım vasıtasıyla servo motorlar sağlamaktadır. Tezde devrenin gücü ikiye bölünmüştür. Çünkü servo 1, servo 2 ve led takımını bir hattan enerjilendirilmiştir. Power hattı ise devrede kullandığımız işlemci ve wifi için kullanılmıştır. Bu şekilde sistemi ikiye ayırmamın nedeni ise birinci hattın çekebileceği akım fazla olacağından voltaj düşecek ve sistem resetlenecektir. Bu durum ile karşı karşıya kalmamak için devreyi ikiye ayırdım. Bu özellik sadece olumsuz herhangi bir durum ile karşılaşmamak nedeniyle önlem almak içindir. Sisteme monte edilmiş RGB ledlerinde üzerinde taşıdığı kamera ortamın görüntüsünü kaydetmektedir. Arduino işlemci ile android telefon arasında wifi üzerinden sağlanan iletişim, yazılım vasıtasıyla android telefona veya bilgisayara yollanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Security cameras are nowadays the most important part of security measures. Camera systems used in all areas from home, work, workshops to small and large-scale businesses have been gradually getting more basic usage level by means of luxurious usage. The design of a mobile phone with a phone or wifi in remote controlled systems and mobile phones plays an active role in today's public and private institutions and organizations. Check this if you have a Pan-Tilt camera. Pan: The name given to the action performed by rotating the horizontal axis to the left and right. Bending: The name of the action performed by rotating the vertical axis up and down. There are prototypes. Android allows to send wifi to phone or computer environment. Project is a whole piece. Electrical, Electronics, Mechanical and Software fields. The system is powered by the computer USB port or power supply. Cabinet with servos for servomotors. In my dissertation, I broke the power of the devil in two. Because I energized servo 1, servo 2 and led assembly. Power line is used for the processor and wifi we use. In this way, if the system is split in two, the primary line will draw more current than it can draw. The voltage will drop and the system will be reset. I split the circuit in half to avoid this situation. Download interior. It's just for taking the necessary precautions. The RGB LEDs mounted on the system record the image of the camera environment it carries on it. The communication provided between the Arduino processor and the android phone is sent to android phone or computer via software.