Jeotermal enerji ile yapılan bölgesel ısıtma sistemlerinde enerji verimliliğinin arttırılması
Increasing of the energy productivity in regional heating systems conducted by geothermal energy
  1. Tez No: 503765
  2. Yazar: ERHAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜŞTÜ GÜNTÜRKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, jeotermal enerji ile yerleşim birimlerinin ısıtılmasında her aboneye eşit ve optimum ısı transferi sağlanması amacıyla oransal vana kontrol sistemi uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bunun için iki ayrı oransal vana eşanjör dönüşüne bağlanmıştır. Yüzer tip oransal vananın kontrol formu on- off, analog girişli oransal vananın kontrolü ise PI denetimli formda uygulanmıştır. Her iki kontrolde akıllı rölelerin programlanmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu iki vananın akıllı röle kontrolleri renkli dokunmatik tuş panel, text panel ve akıllı röle üzerindeki display panel üzerinden olmak üzere üç ayrı operatör panel ile izleme, gözlemleme, müdahale ve ayarlama işlemleri gerçekleştirilmiştir. Eşanjör giriş, dönüş ve binaya giren sıcaklık değerlerinin ölçümünde PT100 kullanılmıştır. Ayrıca sistemin internet ya da kapalı Wi-Fi ağı üzerinden uzaktan kontrol edilebilmesi için android işletim sistemine sahip tablet ve akıllı telefon programlamaları da oluşturulmuş, tablet ve telefonlardan uzaktan erişim sağlanarak oransal vana amaca uygun şekilde kontrol edilmiştir. Bu kontrol sonucunda eşanjör dönüş sıcaklığı istenilen sıcaklık derecesine ayarlanarak birimin yeterli değerde ısınmasına imkan sağlanmıştır. Programda oluşturulan zaman modlarıyla ısıtılan birimde, haftanın belli gün ve saatlerinde istenilen derecelerde eşanjör sıcaklığı kontrol altında tutularak yüksek oranda bir tasarruf sağlanmıştır. Eşanjör sıcaklığının kontrol edilmesiyle jeotermal iletim hatlarına sıcak su basan sirkülasyon pompa motorlarının otomatik devir ayarları yapılarak yüksek oranda seyreden elektrik sarfiyatı minimuma düşürülmüş dolayısıyla elektrik enerjisinde de büyük bir tasarruf elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, with the aim of providing equal and optimum heat transfer to each subscriber, heating of the accommodation units by geothermal energy has been conducted with the execution of fractional valve control systems. For that reason, two separated fractional valves have been connected to the heat exchanger. Fractional float-type valve has been controlled in 'on-off' control form while the fractional valve with the analog input has been controlled in PI control form. Both of the controls have been implemented by adjusting of the smart relays. Smart relay controls of that valves have been conducted as watching, observing, intervention and adjusting transactions via three separated operator panels including color touch panel, text panel and display panel on the smart relay. PT100 has been used to qualify the temperature of heat exchanger port, turn and the accessing heat to the building. In addition, for remote control of the system via internet or closed Wi-Fi network, Android OS smart phone and tablet applications have been generated, fractional valve has been controlled expediently for purpose by providing remote access from tablets and phones. As a result of this control, sufficient heat has been provided to unit by adjusting the turn temperature of the heat exchanger to the desired temperature. High savings have been provided by controlling the desired temperature of the heat exchanger in certain days and hours of the week, at the unit heated by the timing modes that have been generated in the application. High electricity consumption rates have been declined to the minimum with the control of the temperature of the heat exchanger by adjusting the automatic assignments of circulation pump motors pumping hot water to geothermal transmission lines. Therefore, huge electricity savings have been passed on.