Android kontrollü wifi keşif robotu
Android controlled wifi discovery robot
- Tez No: 468054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÖZGÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Uzaktan kontrol sistemlerinde, kablosuz teknoloji ve wifi haberleşmesinin birlikte kullanılacağı bir yöntemin tasarlanması planlanmış ve bu hedef doğrultusunda android kontrollü wifi keşif robotu (aracı) gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada android kontrollü wifi erişimli keşif robotu, kısmen daha basit ve genel amaçlı bir prototip olarak tasarlanarak gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu mobil aracın afet durumlarında ortam ısı ve gaz kontrolü yapması, arama ve kurtarma ekiplerine müdahale öncesi gerekli bilgileri aktarması için kullanılması planlanmıştır. Keşif aracı doğal afet durumunda uzaktan erişimle bulunduğu bölgeyi kontrol edecek, ortamdan aldığı verileri wifi yardımıyla kullanıcıya iletecektir. Projede elektronik, mekanik ve yazılım olarak üç farklı alanda çalışmalar yapılmıştır. Mobil robotun ileri geri hareketi bir dc motor ile, sağa ve sola hareketleri ise ön tekerleklere bağlı servo motor tarafından sağlanmaktadır. Tekerlekli mobil araç üzerine monte edilen MF52 (NTC) sıcaklık ve MQ9 gaz sensörleri vasıtasıyla ortamın sıcaklık ve gaz bilgileri elde edilmiştir. Android ile Arduino arasındaki iletişim kanalı görevi gören ESP8266, Wifi haberleşme işlemcisi vasıtasıyla haberleşen, Android 6.0.1 yazılımlı akıllı cep telefonu veya tablet PC tarafından kontrol edilebilen araç bulunduğu ortamın sıcaklık derecesini ve gaz oranını algılayarak, gerekli bilgileri yine wifi aracılığıyla Arduino Pro Mini bordu üzerinde bulunan ATMEGA328P ana işlemcisine göndermektedir. Arduino aynı zamanda L293D motor kontrol devresi ile haberleşmekte ve kontrol etmektedir. Akıllı cep telefonu veya tablet PC tarafından kontrol edilebilen robot için bir de ANDROİD arayüzü yazılmıştır. Bu arayüz sayesinde yön kontrolü ve veri alma ve biriktirme işlemleri yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the remote control systems, it was planned to design a method that can be used together with wireless technology and wifi communication. Android controlled wifi discovery robot (vehicle) was realized in this direction. In this study, the android controlled WiFi-enabled discovery robot was designed, partially as a simpler and general-purpose prototype. It is planned that this mobile vehicle will be used for environmental heat and gas control in disaster situations and to transfer necessary information to search and rescue teams before intervention. The discovery tool will control the remote access area in the event of a natural disaster and will transmit the data to the user via WiFi. In the project, three different fields were studied as electronic mechanic, and software. The back and forth motion of the mobile robot is provided by a dc motor and the left and right motions are provided by the servo motor connected to the front wheels. The MF52 (NTC) temperature and MQ9 gas sensors mounted on the wheeled mobile vehicle provide ambient temperature and gas information. The communication between Android and Arduino is transmitted by the ESP8266 Wifi communication processor. The mobile car, controlled by smart phone with Androind 6.0.1 software or tablet PC, monitors the temperature and the gas rate of the environment and the necessary information is transmitted via the wifi to the ATMEGA328P main processor located on the Arduino Pro Mini board. Arduino also communicates and controls the L293D motor control circuit. An ANDROID interface has been written for the robot which can be controlled by smart mobile phone or tablet PC. This interface enables direction control and data acquisition and accumulation operations.