Şeker pancarında silolamanın kaliteye etkisi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 46811
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NERMİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
24 ÖZET Bu çalışmanın amacı silolamaya alınan şeker pancarının silo kayıplarını (ağırlık kaybı, şeker kaybı, polarizasyon kaybı) azaltmak ve şeker pancarını silolamak için en uygun baş kesim şekillerini tespit etmektir. Deneme Susurluk Şeker Fabrikası silolama alanında yapılmıştır. Şeker pancarları silolamaya temiz ve kirli olarak alınmıştır. Pancarların baş kesimleri Yüksek, Normal ve Derin şeklinde kesilmiştir. Denemede verilerin saptanması 15 'er günlük periyodla yapılmıştır. Deneme faktöriyel tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak programlanmış ve her kombinasyonda 6 ' ar adet şeker pancarı örneği bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmada silolamaya temiz ve kirli olarak alınan şeker pancarların değişik silolama sürelerinin (15, 30, 45 gün) değişik baş kesim şekillerinin (Yüksek, Normal, Derin) silo kayıplarına (ağrılık kaybı, şeker kaybı polarizasyon kaybı) etkisi araştırılmıştır. Denemede Normal ve Yüksek baş kesim şeklinde en az silo kayıpları olduğu ve silolama süreleri içinde en çok silo kayıpları kirli pancarlarda olduğu görülmüştür. Temiz pancarda 15, 30, 45 günler arasında ağırlık kaybı % 5.15-% 14.71 arasında kirli pancarda ise % 8.95 ile % 16.49 arasındadır. Şeker kaybı aynı sürelerde temiz pancarlarda % 11.60-% 13.94 arasında kirli pancarlarda % 12.03-% 22.73 arasında değişmektedir. Polarizasyon kaybı bu süreler içinde temiz pancarlarda % 0.71-% 1.75 arasında, kirli pancarlarda % 0.76-% 1.79 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
25 SUMMARY The aim of study to decrease silage loss of sugar beets (loss of weight, loss of sugar, loss of polarization) and to determine the most convenient head cutting forms of sugar beets for silage. The experiment conducted in silage. The experiment conducted in silage ground of Susurluk Sugar Fabric.. Beets taken for silage clean and dirty. Head cutting forms of sugar beets had cut as high, normal and deep. The analysis of this experiment has done per 15 days period. This study was conducted in randomized plots design with three replications in each combination. With these studies clean and dirty sugar beets taken for silage researched effect of different silage period (15, 30, 45 days) and different head cutting forms (high, normal and deep) to silage loss (loss of weight, loss of sugar, loss of polarization). In this experiment the less silage loss observed normal and high head cutting forms and in silage period (15, 30, 45) the less silage loss observed 0-15 days period. The most silage loss showed in dirty sugar beets. Clean sugar beets on 15, 30, 45 days period showed 5.15 %- 11.71 % loss of weight. Loss of sugar of clean sugar beets in same period showed 11.60 % -13.94 %, dirty sugar beets showed 12.03 %- 22.73 % loss of sugar. Loss of polarization in clean sugar beets in same period showed 0.71 % - 1.75 %, dirty sugar beets showed 0.76 %- 1.79 % loss of polarization.