Şeker pancarında radyoaktivite tayini
- Tez No: 50668
- Danışmanlar: PROF.DR. H. MÜMTAZ KIZILYALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
6-OZET Doğal çevrenin yanı sıra canlılarda ve özellikle besin değeri olan bitkilerde radyoaktivite incelemelerinin yapılması insan sağlığı açısından oldukça önemli bir konudur. Çalışmamızda şeker pancgnndaki K-40. U-238 ve Th-232 miktarlarının tespiti amaçlanmıştır. örnekler Susurluk şeker fabrikasına ürün gönderen 25 farklı istasyondan temin edilmiştir, örnekler sayım öncesi yüzeyleri temizlenmiş 6 saat 80rC, 10 saat 105 CC ' de kurutulup, 300 °C ' de 8 saat, 400 CC ' de 8 saat bekletilerek tamamen kül haline getirilmiştir. Küller plastik kutulara 20g değerlerinde konularak radyoaktif dengeye gelmesi için (40gün) ağızlan hava almayacak şekilde kapalı tutularak bekletilmiştir. Bu ön işlemlerden sonra yüksek enerji gama spektromesiyle örnek sayımları alınmıştır. Analiz sonucunda incelenen örneklerde eU= (0,2-3,6 ppm), eTh= (0,1-9,9 ppm), %K= (4,7-29,4) konsantrasyonları bulunmuştur. Şeker pancarı örneklerinde saptanan düşük uranyum ve toryum konsantrasyonları yanında potasyum içeriğinin yüksek çıkması, özellikle potash gübrelerin kullanımının bilinçli yapılması gereğini ortaya koymaktadır. Bunun nedeninin bilinçsizce yapılan gübreleme olduğu düşünülmüştür. 7-SUMMARY It is very important for human health to research on the radioactivity of living forms and especially vegatables and fruits in addition to natural environment. In this study, we aimed to determine the quantities of K-40, U-238 and Th-232 in sugar beet. Samples are obtained from twenty five stations which bring their products to Susurluk sugar factory. Firstly, surface of samples were cleaned and then were dried by heating at 80CC,105 CC and were ashed by heating 300^, 400*0 for 6 hours, 1 0 hours, 8 hours, respectively. Ashes were put on several plastic boxes which could contain completely 20 g. These boxes were closed and kept sealed toget radioactive equilibrium for 40 days. After these procceses, counts are taken by High Energy Gama Spectroscopy Method using Tenellec 3“x3”well type Nal(Tl) scintillation detector. Analysis show that results are on the ranges: eU=(0.2-3.6 ppm), eTh=(0. 1-9.9 ppm) and % K=(4.7-29.4). These results are very low for uranium and thorium but they are very high for potasium. Therefore,we suggest that the reason of high K countings is unconcious fertilization. 28
Özet (Çeviri)