Ege Bölgesinde deri işletmelerinde üretilen giysilik koyun derilerinin bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri üzerine mukayeseli bir araştırma
- Tez No: 46812
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
-60- 6. ÖZET Bu çalışma; Ege Bölgesinde işlenen giysilik mamul koyun derilerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin saptanmasıyla, bu özelliklerin giysilik bir deriden beklenen değerlere uygun olup olmadığının ortaya konulması amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla; Ege Bölgesinde yer alan Uşak, Kula, îzmir, Denizli ve Manisa'da faaliyet gösteren deri işletmelerinden toplam 63 adet giysilik mamul koyun derisi toplanmıştır. Bu deri örneklerinde standartlarda belirtildiği gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir. Tespit edilen değerlerin, giysilik bir deriden beklenen değerler ile uyum içinde olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma materyallerinde; fiziksel özelliklerden, kopma mukavemeti; 1. grupta ortalama 89.25 daN/cm2, 2. grupta ortalama 60.05 daN/cm2, 3. grupta ortalama 64.41 daN/cm2, 4. grupta ortalama 60.88 daN/cm2 ve 5. grupta ortalama 71.95 daN/cmz olarak bulunmuştur. Giysilik bir deride kopma mukavemetinin en az 100 daN/cmz olması istenmektedir (ANON, 1976). Buna karşın çalışmamızda bulunan sonuçlar, bu değerin çok altında olup, kalite değerlerine uygun olmadığı saptanmıştır. Kopma mukavemeti ile birlikte kopma anındaki % uzama da tespit edilmiştir. Bu değer; 1. grupta ortalama % 55.46, 2. grupta ortalama % 64.93, 3. grupta ortalama % 55.50,-61- 4. grupta ortalama % 64.83 ve 5. grupta ortalama % 47.11 olarak tespit edilmiştir. Giysilik bir derinin, kopma anındaki uzaması en çok % 80 olmalıdır (ANON, 1976). Çalışmamızda saptanılan % uzama değerleri, giysilik bir deri için belirlenen standart değerlerle uyum içinde bulunmuştur. Derilerdeki yırtılma mukavemeti ise; 1. grupta ortalama 2.92 daN/cm, 2. grupta ortalama 2.50 daN/cm, 3 grupta ortalama 2.20 daN/cm, 4. grupta ortalama 2.28 daN/cm ve 5. grupta 2.56 daN/cm olarak bulunmuştur. Giysilik bir derinin yırtılma mukavemetinin en âz 20 kgf/cm (=20daN/cm) olması gerektiğini bildirmiştir (ANON, 1976). Buna göre çalışmamızda saptanan değerler? giysilik deriden beklenen değerlerin çok altında bulunmuştur. Bu çalışmamızdaki dikiş yırtılma mukavemeti sonuçları ise; 1. grupta ortalama 82.56 daN/cm, 2. grupta ortalama 57.67 daN/cm, 3. grupta ortalama 42.06 daN/cm, 4. grupta ortalama 39.64 daN/cm ve 5. grupta ortalama 49.25 daN/cm olarak bulunmuştur. Giysilik bir derinin dikiş yırtılma mukavemetinin en az 25 kgf/cm (= 25 daN/cm) olması gerektiği bildirilmiştir (ANON, 1976). Buna göre çalışmamızda saptanan değerler, giysilik deriden beklenen değerlerin çok üzerinde bulunmuştur. Tabaklama işleminin göstergesi olarak kabul edilen büzülme sıcaklığı değerleri ise; 1. grupta ortalama 114°C,-62- 2. grupta ortalama 114°C, 3. grupta ortalama 110°C, 4. grupta ortalama 106°C ve 5. grupta ortalama 115°C olarak saptanmış tır. Krom ile tabaklanmış giysilik derilerin büzülme sıcaklığının 100°C olması gerektiği, UNIDO (ANON, 1976) tarafından bildirilmiştir. Buna göre çalışmamızda saptanan değerler, giysilik deriden beklenen değerlerin biraz üzerinde bulunmuştur. Bulunan sonuçlara göre, dikiş yırtılma mukavemeti, % uzama ve büzülme sıcaklığının kromla tabaklanmış giysi lik deriler için istenen değerlere uygun olduğunu, kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti ve kalınlık değerlerinin ise giysilik deriler için belirtilen kabul edilebilir. Kalite değerlerine uygun olmadığı saptanmıştır. Bu çalışmada, kimyasal özelliklerin incelenmesi sonucunda; % rutubetin 1. grupta ortalama % 9.21, 2. grupta ortalama % 8.48, 3. grupta ortalama % 10.75, 4. grupta ortalama % 9.69 ve 5. grupta ortalama % 10.54 olduğu saptanmıştır. Derilerdeki nem içeriği, bulunduğu ortamın bağıl nemi ile değişim gösterdiğinden etkin bir kalite unsuru olarak görülmemektedir. Çalışma örneklerimizde kromoksit (CrzOa) değerleri ise; 1. grupta ortalama % 4.79, 2. grupta ortalama % 5.24, 3. grupta ortalama % 5.30, 4. grupta ortalama % 4.92 ve 5. grupta ortalama % 5.07 olarak tespit edilmiştir. Giysilik bir deride bulunması gereken en az % Cr2Û3 miktarı % 2.5 Cr2Ü3 'dur.63- (ANON, 1976). Buna göre, çalışma materyallerinde saptanan değerler, giysilik deriden beklenen değerlerin üzerinde bulunmuştur. Çalışmamızdaki materyallerde saptanan % yağ değerleri incelendiğinde; 1. grupta ortalama %11,18, 2. grupta ortalama % 9.33, 3. grupta ortalama % 11.83, 4. grup ortalama % 9.64 ve 5. grupta % 13.25 olarak bulunmuştur. Giysilik derilerde yağ miktarının % 4-10 arasında olması istenmektedir (ANON, 1976). Buna göre; 5. grup hariç, çalışma materyallerinde saptanan değerler, giysilik deriler için belirtilen kabul edilebilir kalite değerleri ile uygun düşmektedir. Çalışmamızdaki mayteryallerde Cr203 hariç toplam % kül miktarları, 1. grupta ortalama % 2.74, 2. grupta ortalama % 2.78, 3. grupta ortalama % 2.87, 4. grupta ortalama % 2.12 ve 5. grupta ortalama % 2.87 olarak bulunmuştur. Kül için verilen sınır değerlerinde tabaklayıcı mineral oksitler hariç en çok % 2 olması gerektiği bildirilmiştir (ANON, 1976). Buna göre; Denizli'den toplanan çalışma materyallerinde saptanan % kül değeri, giysilik deriler için belirtilen kalite değerleri ile uygun düşmektedir, öte yandan izmir, Kula, Uşak ve Manisa'dan toplanan çalışma materyallerinde saptanan % kül değerleri ise istenen standart değerlerden yüksek bulunmuştur. Çalışma materyallerimizdeki pH değerleri ise; 1. grupta ortalama 4.124, 2. grupta ortalama 4.25, 3. grupta ortalama-64- 5.18, 4. grupta ortalama 4.61 ve 5. grupta ortalama 5.16 olarak saptanmıştır. Bitmiş kromlu giysilik derilerin pH değerleri için UNIDO (1976) tarafından önerilen değer en düşük 3.5 olarak bildirilmiştir. Buna göre; çalışmamızda saptanan değerler, giysilik deride istenen değerlere uygun düşmektedir. Bulunan sonuçlara göre, pH derecesi % yağ ve % rutubetin giysilik deriler için belirtilen değerlerle uyum içinde olduğu, kromoksit (Cr203), % kül miktarlarının ise giysilik deriler için belirtilen standart değerlerinin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
.65- SUMMARY In this study; ten pysical and chemical properties of clothing sheep-skins were investigated and it was tried to obtain whether these properties was fit for the reguired properties of chrome tanned clothing leathers or not. For this purpose; 63 clothing sheep-skins were taken from different tanneries to be processed in UŞAK, KULA, îZMîR, DENîZLî and MANİSA. The physical and chemical properties were determined by the methods described in the related“Turkish Standarts”and“Official Methods of Analysis (1965)”. tt had been also investigated Whether these properties were in harmony with the reguired properties of the chrome tanned leather or not. In the physical analysis; tensile strength, elongation, tear strength, stitch-tear strength, thickness, shrinkage temperature properties were investigated and the following, results were obtained. In relation to tensile strength, frist group had average 89.25 daN/cm2, second group had average 60.05 daN/cmz, third group had average 64.41 daN/cm*, fourth group had average 60.88 daN/cmz and fifth group had average 71.95 daN/cm2 tensile strength values. Tensile strength is desired to be at least 100 kgf/cm2 for leathers to be used in clothing (ANONYMUS, 1976). The investigation results werw not convenient for the reguired quality values indicated for the clotting leathers.-66- In relation to elongation; first group had average % 55.46, second group had average % 64.93, third group had average % 55.50, fourth group had average % 64.85 and fifth group had average % 47.11 elongation values. The elongation values were determined in accordance with tensile strength results. The standart for this measured property is 80 % at most (ANONYMUS 1976). The elongation results were convenient for the chrome tanned clothing leathers. In relation to tear strangth, first group had average 2.92 daN/cm, second group had average 2.50 daN/cm, third group had average 2.20 daN/cm, fourth group had average 2.28 daN/cm and fifth group had average 2.56 daN/cm tear strength values. The standart for this measured property is 20 kgf/cm (=20 daN/cm) at least. The investigation results was found under this value. In relation to stitch tear strength, first group had average 82.56 daN7cm, second group had average 57.67 daN/cm, third group average 42.06 daN/cm, fourt group had average 39.64 daN/cm and fifth group had average 49.25 daN/cm stitch tear strength values. The standart for this measured property is 25 daN/cm at least (ANONYMUS 1976). The results were convenient for the chrome tanned clothing-67- leathers. In relation to shrinkage temperature, first group had average 114°C, second group had average 114°C, third group had average 110°C, fourth group had average 106°C and fifth group average 115°C shrinkage temperature values. The standarts for this measured property is 100°C for chrome tanned clothing leather. These, investigation results is convenient for chrome tanned clothing leather. In respect to the result, it has been seen that elongation, stitch-tear strength, shrinkage temperature values were convient for the chrome tanned clothing lethars but. Tensile strength, thickness and tear strength values were not convenient for the reguired quality values indicated for the clothing leathers. In relation to fat contents, first group had average % 11.18, second group had average % 9.33, third group had average % 11.83, fourth group had average % 9.64 and fifth group had average % 13.25 fat contents values. Except fifth group the results were convenient for the chrome tanned clothing leathers. In relation to chrome oxide, first group had average % 4.75, second group had average % 5.24, third group had average % 5.30, fourth group had average % 4.92, fifth group had average % 5.07 chrome-oxide values. The standarts for this measured property is 2.5 % CrzOa in a finished leather (ANON,.68- 1976). The amount of Cr20a in our samples exceeds the standarts. Total ash content was found that, first group had average % 2.74, second group had average % 2.78, third group had average % 2.87, fourth group had average % 2.12 and fifth group had average % 2.87 ash content values. The standarts for this measured property must be % 2 at most (ANON, 1976) forth group except, the amount of ash content in our samples exceeds the standarts. In relation to pH, first group had average 4.124, second group had average 4.25, third group had average 5.18, forth group had 4.61 and fifth group had 5.16 pH values. The least amount of pH, must be 3.5 in a finished leather (ANON, 1976). The result were convenient for the tanned chrome clothing leathers.