Kanatlı hayvancılık sektöründeki havalandırma sistemlerinde kullanılan klape mekanizmasının optimizasyonu
Mechanism optimization of an air inlet for ventilation systems at poultry industry
- Tez No: 468113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDAT İRİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada tavukçuluk sektöründe havalandırma sisteminde kullanılan klape ürününün yay konum optimizasyonu yapılmıştır. Üretilen ve sahada montajı yapılan klape kapağının, illere göre değişen rüzgâr hızından dolayı açılmasını engellemek ve farklı illere göre üretim yapabilmek adına ürün solidworks tasarım programında parametrik olarak tasarlanmış ve solidworks hareket analizi programında analizleri yapılarak deneysel yöntem ile sonuçları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study,spring place optimization of air inlet in ventilation systems at poultry industry have done. Cover of air inlet produced and assembled in poultry , due to variable wind speed in order to prevent opening the cover of air inlet and according to different cities to manufacture product designed as parametric in solidworks software and analyzed in solidworks motion study so the experimental method and the results were compared.