Malatya'da tarım ve hayvancılığın ekonomiye katkısı
The contribution of agriculture and livestock to the economy in Malatya
- Tez No: 886004
- Danışmanlar: PROF. AHMET UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Malatya, tarım ve hayvancılık alanında çevre illere göre yüksek verim elde edilen bir il olarak dikkat çekmektedir. Bu başarının arkasında, Malatya'nın özgün yer şekilleri ve iklim özellikleri yatmaktadır. Bu özellikler, ilde çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesini mümkün kılmaktadır. Malatya'nın en bilinen tarımsal ürünü kayısıdır. Kayısı yetiştiriciliği konusunda il, Türkiye'nin yaş kayısı üretiminin yarısını ve kuru kayısı üretiminin %80-85'ini karşılamaktadır. Ayrıca, dünya genelindeki yaş kayısı üretiminin %6'sı ve kuru kayısı üretiminin %50-55'i Malatya'da üretilmektedir. Bu veriler, Malatya'yı dünya kayısı sektöründe önemli bir oyuncu yapmaktadır. Hayvancılık sektöründe ise Malatya, bölgedeki diğer illerle karşılaştırıldığında yüksek bir potansiyele sahip olsa da, bu potansiyelin etkin bir şekilde değerlendirilmesi konusunda zorluklar yaşamaktadır. Özellikle küçükbaş hayvancılık alanında üretim miktarı oldukça düşüktür. Ancak, Malatya'daki tavuk üretim çiftlikleri, ilin kanatlı hayvan üretiminde öne çıkmasını sağlamıştır. Malatya'daki tarım ve hayvancılık faaliyetleri, mevcut bazı sorunlara rağmen sürdürülmektedir. Bu üretimlerin ihracatında kurumsallaşmaya gidilmesi ve pazarlama faaliyetlerinin daha etkili hale getirilmesi, hem Malatya hem de ülke ekonomisi için faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Malatya stands out as a region with high agricultural and livestock productivity compared to neighboring areas. This success is attributed to Malatya's unique topography and climatic conditions, which allow for the cultivation of a variety of agricultural products. The most well-known agricultural product of Malatya is apricot. The region accounts for half of Turkey's fresh apricot production and 80-85% of its dried apricot production. Additionally, Malatya produces 6% of the world's fresh apricots and 50-55% of its dried apricots. These figures make Malatya a significant player in the global apricot sector. In the livestock sector, Malatya has high potential compared to other regional provinces, but it faces challenges in fully utilizing this potential. Specifically, production in small ruminant livestock is relatively low. However, the poultry farms established in Malatya have made the region stand out in poultry production. Despite some existing challenges, agricultural and livestock activities in Malatya continue. Enhancing institutionalization in export activities and improving marketing efforts could be beneficial for both Malatya and the national economy.