Kocaeli ili Kandıra ilçesi Conoppia ve Ctenobelba (acari: oribatıda) türleri üzerine sistematik araştırmalar
Systematic research on Kocaeli circle roof Conoppia and Ctenobelba (acari: oribatide)
  1. Tez No: 468121
  2. Yazar: NURHAN BİLİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Kasım 2015 ve Temmuz 2016 tarihleri arasında Kandıra ilçesinden toprakve karayosunu örnekleri alınarak, alınan örneklerden oribatid akarlar uygun ayıklama yöntemi ile ayıklanmıştır. Ayıklanan oribatid akarlar ışık ve elektron mikroskobunda incelenmiştir. Yapılan incelemer sonucunda Conoppia ve Ctenobelba cinslerine ait iki tür; Conoppia palmicincta (Michael, 1880) ve Ctenobelba (C.) pilosella Jeleva, 1962 tespit edilmiştir. Tespit edilen her iki türde Türkiye faunası için yeni kayıttır. Tespit edilen türlerin; çeşitli vücut yapılarına ait ölçümleri yapılmış, SEM fotoğrafları çekilmiş ve yakın türler ile karşılaştırılması yapılıp dünyadaki yayılışı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil and bryophyte samples were taken from Kandıra town between November 2015- July 2016, oribatid mites were selected from the samples by concurrent methods. The selected oribatid mites were investigated by light and scanning electron microscopy. As aresult of the examination two species belonging to genera Conoppia and Ctenobelba were identified; Conoppia palmicincta (Michael, 1880) and Ctenobelba (C.) pilosellaJeleva, 1962. Both species are newly recorded from Turkey. Measurements of various body structures of identified species were made, SEM photographs were taken, and comparison witht herelated species were made and their distributions in the world were given.