Kentle ilişkileri bağlamında romanlar ve sosyal yardım: Kandıra örneği
The romanies and social assistance in the context of urban relations: Case of Kandıra
  1. Tez No: 608439
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sosyal yardımın tarihi, yoksulluğun tarihi kadar eskidir. Zengin olanın yoksul olana yardım etmesi yeni bir olgu değildir. Sosyal yardım, kavram olarak tek bir referans üzerinde değerlendirilemez. Yardımın metodu ve türü bakımından birçok farklı boyutu bulunmaktadır. Sosyal yardım uygulamalarının günümüzdeki şekli ile ilk örneği, sanayi devriminden sonra 1600'ün başında şekillenmiştir. Türkiye'de ise tek partili dönemden itibaren sosyal yardım uygulamaları görülmektedir. Bu çalışma, üç yıl boyunca katılımcı gözlem metodu ile Kocaeli ili, Kandıra ilçesi, Akdurak mahallesinde yaşayan romanlarla yapılan saha çalışmasından edinilen bilgilerin, yapılan literatür taraması ile harmanlanarak değerlendirmesi şeklinde yapılmıştır. Çalışmada, sosyal yardım alan romanların kentle olan bağları; sosyal dışlanma, yoksulluk kültür, sınıfaltı olma-marjinalleşme, umutsuzluk, bağımlılık, kriminalleşme ve izolasyon kavramları üzerinden irdelenmiştir. Araştırmada yapılan sosyal yardımların, Romanlar üzerinde yardım bağımlılığına yol açtığı hipotezi test edilerek, araştırmacının saha gözlemlerinde ulaştığı sonuçlarla doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of social assistance is as old as the history of poverty. It is not a new phenomenon that the rich help the poor. Social assistance cannot be evaluated on a single reference as a concept. There are many different dimensions of the help in terms of method and type. The current form and the first example of social assistance practices took shape at the beginning of 1600 after the industrial revolution. In Turkey, it is seen from the single-party era of social assistance applications. This study was carried out by using the participant observation method for three years by evaluating the information obtained from the field study with the Romanies people living in Akdurak district of Kocaeli province, Kandıra district by blending them with the literature review. In this study, the links of the social assistance recipient romanies with the city was examined through in the concepts of social exclusion, poverty culture, subclass-marginalization, hopelessness, dependence, criminalization and isolation. In the study, the hypothesis was tested and confirmed by the researcher's field observations and it was concluded that social assistances caused a aid dependency for the Romanies.