İri çakıl agrega malzemesi dayanımının kestirimi için yöntem geliştirilmesi
Development of a method for strength estimation of coarse gravel aggregate material
  1. Tez No: 468126
  2. Yazar: KORAY SELYANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tez çalışması kapsamında iri çakıl agrega malzemesinin dayanımının kestirimi için laboratuarda ve arazide uygulanabilecek yöntem geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında incelenen iri çakıl ve moloz sınıflarında yer alan agrega malzemesi sahip olduğu boyutlar nedeniyle doğrudan kullanım alanı sınırlı olup genelde kırma-eleme işlemleri neticesinde kırma çakıl malzemesi olarak değerlendirilebilmektedir. En yaygın kullanım alanları beton, karayolu ve kıyı yapıları agrega malzemeleridir. Çalışmada ikinci bölümde agrega malzemesinin tanımlanması, sınıflandırılması ve özellikleri hakkında genel bilgiler derlenmiştir. Üçüncü bölümde, iri çakıl agrega malzemelerinden numune alma, sınıflandırma, hazırlama, ince kesit, fiziksel ve dayanım özellikleri ile ilgili çalışmalar ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Ayrıca deneysel çalışmalardan elde edilen bulgular incelenmiş ve değerlendirilmiştir. İri çakıl ve moloz agrega malzemesinin dayanım özelliklerinin kestirimi için; Los Angeles aşınma dayanımı, agrega darbe dayanımı indeksi, nokta yükü dayanımı indeksi önemli deneysel yöntemlerdir. Yedi farklı kayaç türü için elde edilen deneysel veriler incelenmiş ve elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Agrega darbe dayanım indeks deney (AIV) verileri ile Los Angeles aşınma dayanımı (LA) verileri arasına yakın bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Deneysel AIV verileri aracılığıyla LA değerlerinin yeterli güvenirlikte kestirilebileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to develop a method that can be applied in the laboratory and in the field to estimate the strength of coarse gravel aggregate material within the scope of the thesis study. Due to the dimensions of aggregate material of the coarse gravel and cobble material its direct usage is limited and generally it can be utilised as crushed gravel material due to crushing-screening operations. The most common areas of usage are for concrete, road and coastal aggregate materials. In the second chapter of the thesis, general information about the identification, classification and properties of aggregate material are compiled. In the third chapter, studies on sampling, classification, preparation, thin section, physical and strength properties of coarse gravel aggregate materials are explained in detail. In addition, the findings obtained from experimental studies have been examined and evaluated. For estimating the strength properties of large gravel and cobble aggregate materials; Los Angeles abrasion resistance, aggregate impact strength index, point load strength index are important experimental methods. Experimental data obtained from seven different rock types were examined and the findings were evaluated. It has been found that there is a close relationship between experimental aggregate impact strength index (AIV) data and Los Angeles abrasion resistance (LA) data. It has been determined that LA values can be estimated reliable via experimental AIV data.