Cam küre takviye fazlı polipropilen matriksli kompozit malzemenin işlenebilirlik davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of glass sphere feeds phase polypropylene composites material behaviour machinability
- Tez No: 468125
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ASLANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Fiber takviyeli polimer kompozit malzemeler düşük özgül ağırlığı, yüksek mukavemeti, yüksek aşınma direnci, yüksek yorulma dayanımı ve tokluk gibi üstün mekanik özelliklere sahip olduğundan birçok özel alanda kullanılmaya başlanmıştır. Ancak, fiber takviyeli kompozitler her ne kadar üstün özelliklere sahip olsalar bile bu malzemelerin işlenebilirliği açısından bazı problemler ortaya çıkartmaktadır. Bunlar; Delaminasyon, Yüzey pürüzlülüğü, Fiber fazının ayrılması, Matris malzemenin çatlaması, Takımın hızlı aşınması ve matris fazının işleme sıcaklığından etkilenmesi gibi problemler yaşanmaktadır. Kompozit malzemeleri işleme esnasında oluşan problemler nedeniyle malzeme mukavemeti ve yorulma dayanımı olumsuz yönde etkilenir. Bu nedenle fiber takviyeli kompozit malzemelerin işlenebilirlik davranışlarını incelenmesi önemlidir. Bu çalışmada; cam küre takviye fazlı polimer matrisli kompozit malzemelerin işlenebilirlik üzerindeki etkileri deneysel olarak incelenecektir. Takviye fazı olarak ağırlıkça %5, %10 ve %20 takviye oranında cam küre kullanılacaktır. Matris malzemesi olarak Polipropilen tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fiber reinforced polymer composite materials with low specific weight, high strength, high wear resistance, high fatigue resistance and toughness, as has been used in several specific areas that have superior mechanical properties. However even fiber-reinforced composites have superior properties they elicit some problems in terms of the workability of these materials. These problems which are encountered are Delemanition, separating the Fiber phase, cracking of the matrix material, rapid wear of the tool and matrix phase affected by the processing temperature. Because of the problems during the processing of composite materials fatigue strength and material strength are affected adversely. Therefore, it is important to study the workability of the behavior of fiber reinforced composite material. In this study, glass sphere reinforced phase effects on the processability of polymer matrix composites will be investigated experimentally. 5%, 10% and 20% ratio glass spheres reinforcement fiber will be used. The matrix phases are selected as Polypropylene.