Çinko ağır metalinin Scenedesmus Ellıpsoıdeus Chodat alginin gelişimi ve antioksidan enzimlerin aktivitesi üzerine etkisi
Effects of zınc to the growth and antıoxıdant enzyme actıvıty of Scenedesmus Ellıpsoideus Chodat
  1. Tez No: 468130
  2. Yazar: HEDİYE ELİF KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ONGUN SEVİNDİK, YRD. DOÇ. DR. ALİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Fizyoloji, Botany, Physiology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada, Scenedesmus elipsoideus algi üzerinde farklı çinko (Zn) konsantrasyonlarının (0, 1, 2, 4, 6 ve 8 μg mL-1 ) etkisi, bazı büyüme ve fizyolojik parametreleri ölçülerek araştırılmıştır. Bu amaçla, biyokütledeki ve klorofil a içeriğindeki değişimler 7 gün boyunca günlük olarak ölçülmüştür. Deney süresi boyunca 750 nm'de ölçülen biyokütle değerleri, herbir Zn konsantrasyonunda zamana bağlı olarak düzenli artış göstermiştir. Bununla birlikte, Zn konsantrasyonu arttıkça muhtemelen S. ellipsoideus alginin hücre bölünme mekanizmasında görülen hasar sonucu biyokütle değerlerinde azalma görülmüştür. Benzer şekilde, Zn konsantrasyonu arttıkça klorofil a içeriği azalmıştır. 7 gün boyunca düzensiz değişimler gösteren bu parametre S. elipsoideus alginin, fotosentetik pigment metabolizması üzerinde Zn metalinin şiddetli etkisine işaret etmektedir. Zn toksisitesi altında S. elipsoideus alginin metabolik savunma yanıtlarının etkinliği, bazı antioksidan enzimlerdeki değişimlerin belirlenmesi yoluyla incelenmiştir. Buna göre toplam süperoksit dismutaz (SOD), mangan süperoksit dismutaz (MnSOD), demir süperoksit dismutaz (FeSOD), aktiviteleri 4 μg mL-1 Zn ya kadar artmış ve daha sonra azalmıştır. Bu sonuçlar, 4 μg mL-1 Zn konsantrasyonundan yüksek konsantrasyonların MnSOD ve FeSOD gibi SOD izozimlerini inhibe ettiğini ve S. ellipsoideus hücrelerinde süperoksit birikimi ile sonuçlandığını göstermektedir. SOD aktivitesine uygun olarak toplam askorbat peroksidaz (APOD), aktivitesi 2 μg mL-1 Zn konsantrasyonundan yüksek konsantrasyonlarda hafifçe artmış ve 8 μg mL-1 Zn konsantrasyonunda azalmıştır. Bu sonuç, yüksek Zn konsantrasyonlarının S. ellipsoideus hücrelerinde hidrojen peroksit birikimine yol açtığını açıkça göstermektedir. Bununla birlikte, uygulanan tüm Zn konsantrasyonlarında glutatyon redüktaz (GR) aktivitesi önemli değişiklikler göstermemiştir. Sonuç olarak, daha yüksek Zn konsantrasyonlarının S. ellipsoideus hücrelerinde süperoksit radikal ve hidrojen peroksit birikimi ile sonuçlandığı sonucuna varılabilir. Ayrıca, bu zararlı bileşiklerin klorofil a moleküllerinde fotooksidasyonu sağladığı ve büyüme oranını azalttığı söylenebilir. Son olarak, Zn toksisitesi altında sabit GR aktivitesinin belirttiği üzere indirgenmiş glutatyon birikiminin olmaması, antioksidan savunma sisteminin düşük etkinliğinden sorumlu olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different (Zn) zinc concentrations (0, 1, 2, 4, 6 and 8 µg mL- 1 ) on Scenedesmus ellipsoideus was investigated through some growth and physiological parameters. For this purposes, changes in the biomass accumulation and chlorophyll a content were measured daily during the experiment (7 days). Our results showed that biomass accumulation, measured at 750 nm, represents a progressive increase in a time dependent manner at each Zn concentration during the experiment. Increased Zn concentrations, however, resulted in the decreased biomass values probably due to an impairment in cell division mechanism in S. ellipsoideus. Similarly, chlorophyll a content was decreased as the Zn concentration increased while this parameter showed irregular changes during 7 days, which may indicate a severe effect of Zn on photosynthetic pigment metabolism in S. ellipsoideus. The efficiency of metabolic defence responses of S. ellipsoideus under Zn toxicity was evaluated by the changes in some antioxidant enzymes. Accordingly, total superoxide dismutase (SOD), manganese superoxide dismutase (MnSOD), iron superoxide dismutase (FeSOD), activities increased up to 4 µg mL-1 Zn and then decreased. These results may show that Zn concentrations higher than 4 µg mL-1 inhibited SOD izozymes such as MnSOD and FeSOD and resulted in superoxide accumulation in S. ellipsoideus cells. In accordance to SOD activity, total ascorbate peroxidase (APX), activity increased slightly at Zn concentration higher than 2 µg mL-1 and decreased at 8 µg mL- 1 Zn concentration. This result clearly indicated that higher Zn concentrations led to hydrogen peroxide accumulation in S. ellipsoideus cells. Glutathione reductase, (GR) activity, however, did not show significant changes at all applied Zn concentrations. As a result, it may be concluded that higher Zn concentrations result in superoxide radical and hydrogen peroxide accumulation in S. ellipsoideus cells. Further, these harmful compounds may lead to photooxidaiton in chlorophyll a molecules and decrease growth rate. Finally, the absence of reduced glutathione accumulation, as indicated by constant GR activity under Zn toxicity, may be responsible for the lower efficiency of antioxidant defence system.