Macroscopic assembly of flexible and strong graphene fibers
- Tez No: 468132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİYE ALKAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Grafen lifler, umut vaad eden termal ve elektriksel özellikleri nedeni ile geleceğin giyilebilir elektronik teknolojiler için büyük potansiyele sahiptir; ancak bu liflerin kırılganlığı uygulanabilirliğini kısıtlamaktadır. Bu nedenle araştırmacılar hala bu liflerin üretiminde kolaylıkla ölçeklenebilir, doğa dostu üretim yöntemleri araştırmaktadır. Bu çalışmada doğa dostu, sürekli ıslak çekme yöntemi ile sürekli, esnek grafen oksit (GO) lif üretimi incelenmektedir. Çalışma kapsamında, önce 40 mg/ml derişime kadar, stabil GO sulu süspansiyonlar elde edilmiş ve sürekli lif üretim hattı kullanılarak yönlendirilmiş likit kristallerden GO fiberler çekilmiştir. 7N/tex özgül maksimum çekme dayanımlı GO lifler %10 gerinimde kopma göstermektedir; bunun yanında NaBH4 kimyasal indirgemesi grafen liflere 214 S.cm-1 elektriksel iletkenlik kazandırmıştır. Bu çalışmada sunulan yöntem ile grafen bazlı elektronik tekstil ve sensörler için gereken esnek, güçlü ve elektriksel iletkenliğe sahip grafen fiberlerin üretimini mümkün kıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Graphene fibers have great potential in future wearable electronics due to their promising thermal and electrical properties. However, fiber brittleness limits their implementation while the researchers are still seeking for easily scalable and eco-friendly production methods. Here we propose a green and continuous wet-spinning assembly approach to continuously spin flexible graphene oxide (GO) fibers. Highly stable aqueous GO suspensions up to 40 mg/mL are achieved and GO fibers are spun from highly oriented liquid crystals through customized continuous fiber production line. GO fibers with specific ultimate tensile strength of 7 N/tex show strain to failure (%) of 10%; subsequent NaBH4 chemical reduction gives graphene fibers with electrical conductivity of 214 S cm-1. The scalable production presented here facilitates flexible strong and electrically conductive graphene fibers, which have emerged as promising graphene based electronic textiles and sensors.