Levrek (Dicentrarchus labrax L.) lavra yetiştirme teknolojisinde tuzluluk değişimlerinin üretime etkileri
  1. Tez No: 46815
  2. Yazar: ŞAHİN SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ÖZDEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada larval dönemde %o26 tuzluluğa düşülen, düşük tuzluluk protokolü ile doğal deniz tuzluluğu (%o37) protokolü karşılaşürılmıştır. Sıcaklık, besleme tipi, ışıklandırma süresi ve yoğunluğu, besleme şekli bütün deneme tanklarında sabit tutulmuştur. Sıcaklık 15-20 C°, ışıklandırma süresi, 0-24 saat, ışık yoğunluğu 0-920 lux, besleme rotifer için 2-8 adet/ mi., artemia için (Ao,Al) 0.5-2 adet/ml. düzeyinde tutulmuştur. Çalışma sonucunda %o26 tuzluluğa düşürülen 4 tankta yaşama yüzdesi 40. günde %6-%32 arasında değişirken, doğal deniz tuzluluğu kullanılan tanklarda %0-%2 arasında saptanmıştır. Boy gelişimi ise düşük tuzluluk kullanılan tanklarda 18.41 mm. ile 22.33 mm. arasında değişmiştir. Yüksek tuzlulukta ise 3 tank iptal edilmiş 4. tankta 15.7 mm. olarak bulunmuştur. 96o26 tuzlulukta bireylerin normal hava keseli oram %79- %93 arasında değişirken yüksek tuzluluk kullanılan tanklardan 40. güne ulaşan tek tankla %76 olarak bulunmuştur. A grubu tanklarda hipertrorı %50 oranında görülürken, B grubu tanklarda %100 oranında görülmüştür. Sonuç olarak; yapılan bu çalışmada düşük tuzluluk protokolünün doğal deniz tuzluluğu protokolüne göre yaşama yüzdesi, gelişim ve normal hava keseli birey sayısı açısından tartışılmaz bir üstünlüğü olduğu görülmüştür. 82
Özet (Çeviri)
In present study low salinity protocol was compared with natural sea water (96o37) protocol at larval stage by decreasing salinity to 96©26 water temparature, lighting time and density, feeding type were done equal in al investigation tanks. Water temparature was 15-20 C° lighting time 0-24 hour, light density 0-920 lux and feeding was 2-8 individual/ml. Rotifer, 0.5-2 individual/ml. Artemia (A0-A1). As a result of study survival rates were %6-%32 in four tanks by %o26 salinity and %0-%2 in tanks by natural sea water salinity at 40 th. day. Total length was 18.4 1-22.33 mm. at low salinity tanks, tltree high salinity tanks were canceled and 15.70 mm. total length was measuret at forth tank. Normal swim-blader ratio was %79-%93 at salinity %76 at high salinity in one tank at 40 th. day. Hipertrophy has seen at group A in 50 (%) percent, and 100 (%) percent at group B. As a result of this study low salinity protocal has been undoubfully better as survival rate, inproving and by rormal swim-blader than natural marine salinity protucal.