Değişik kökenli patates melezlerinde genetik varyabilitenin saptanması
- Tez No: 46814
- Danışmanlar: PROF.DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
30 VÜ.ÖZET Melez hatlar arasında genetik varyabiliteyi saptayarak, uygun ve verimli melez hatların seçilmesini sağlamak amacıyla yapılan bu çalışmada; genetik materyal olarak Yıldırım ve ark. (1988) tarafından sonuçlandırılmış olan Araştırma Fonu 114 No.lu Projede melezleme yoluyla elde edilmiş ıslah hatları kullanılmıştır. Bu hatlar Andigena hatları ile S.tuherosum çeşitleri ve Neotuberosum arasındaki melezlemelerden seçilmiş meyve bağlayan klonlardır. Bu ıslah hatlarından elde edilen gerçek tohumlar 1992 yılında Bornova fide yastıklarına ekilerek fide dölleri elde edilmiş, yine aynı yılda fide dölleri Menemen'deki deneme tarlasında tesadüf bloktan deneme desenine göre 3 tekerrürlü denemeye alınarak bitki boyu, sap sayısı, yaprak boyu ve yaprak eni gibi tarımsal özelliklerin parsel ortalama verileri alınarak değerlendirme yapılmıştır. 1993 yılı Bornova deneme tarlasında ise Menemen'deki denemeden alınan melez hatların yumruları ile kurulan denemede, yine bitki boyu, sap sayısı, yaprak boyu, yaprak eni ve yumru verimi gibi tarımsal özellikler değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir. : Verimi etkileyen kriterler içerisinde; bitki boyu, dal sayısı ve sap sayısı ön plana çıkağından dolayı, bu tarımsal özellikler de yüksek değerler gösteren melez hatları seçmede doğru bir yol izlenmiş olacaktır. Çünkü verimi etkileyen genetik varyasyonlar bu tarımsal özelliklerde saklıdır. Yumru verimleri dikkate alındığında ise; L.506 xR.143 melezinden 9-41, 9-44(2), 9-44 (29) ve 9-11 nolu melez hatlar, Cosima x R.68 melezinden 2-12 nolu melez hat, İsola x R.143 melezinden 8-1 nolu melez hat, R.143 x R.220 melezinden 6-2 nolu melez hat, R.68 x R.143 melerinden 5-2 nolu melez hat ve Cosîma x R.6S melezinden 2-5 nolu melez hatlar seçilebilir.
Özet (Çeviri)
31 VIII. SUMMARY The objective of this study was to determine the genetic variability among the hiybrid lines and to select the desirable genotypes. The breeding lines used in this study was obtained from the project called number 114 which was supported by Ege University Research Fund (Yıldırım et al. 1988). The true seeds generated from these breeding lines were planted to seedlings beds in Bornova in 1992 so mat seedling progenies were produced. The seedling progenies were planted to field using the randomized complete block design with three replications in 1992. Plant height, the number of stems and branches, leaf length and width characters were measured. In 1993, the hybrid lines generated in Menemen were planted to the field in Bornova. In this experiment, the plant height, the number of stems and branches, leaf length, leaf widht and tuber field were measured. The results of this study were given at the following. Since the plant height; the number of stems and branches had significant effects on tuber yield, It will be appropriate to use these agronomic characters as selection criterion It was also noted that there was a high genetic variation in plant height, the number of stems and branches. 9-41, 9-44 (2), 9-44(29), 9-11; 2-12; 8-1; 6-2; 5-2; and 2-5 hybrid lines originated from L.506 x R.143, Cosima x R.68, Isola x R.143, R143 x R.220, R.68 x R.143 and Cosima x R.68, respectively were selected in terms of tuber yield.