Bazı meyve türlerinde çiçek tozlarının farklı ortamlardaki muhafaza süreleri üzerine araştırmalar
Studies on the effect of storage period of pollen grains in different media of some fruit species
  1. Tez No: 78908
  2. Yazar: Ü.EBRU AKTAŞ (DİSPOY)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde 1996- 1997 yıllan arasında yapılan bu çalışmada da, bazı meyve türlerinde çiçek tozlarının farklı ortamlardaki muhafaza sürelerini saptamak amaçlanmıştır. Badem, Kayısı, Kiraz, Armut, Elma ve Vişne türlerinin çiçek tozlarının kullanıldığı bu araştırmada, 6 tür ve 10 çeşite ait çiçek tozlarının en iyi muhafaza ortamı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, önceden toplanan ve 5 farklı muhafaza ortamına (derin dondorucu, buzdolabı buzluğu, buzdolabı, talaş ve oda koşulları) konulan çiçek tozlarına canlılık ve çimlendirme testleri uygulanmıştır. Canlılık testleri için %1'lik TTC eriyiğ ile boyama yöntemi, çimlendirme testleri için ise %1 agar + %10, 15, 20 sakkaroz içeren 'Doymuş Petri' yöntemi kullanılmıştır. Yapılan laboratuar çalışmaları sonunda elde edilen verilerden; düşük sıcaklık ve nem oranlarında muhafaza edilen çiçek tozlarının en olumlu sonucu verdiği, kontrolsuz koşullarda canlılık ve çimlenme yeteneklerinin kısa sürede düştüğü görülmüştür. Özetle, hemen hemen tüm çeşitler için en yüksek canlılık oranı dondurucu ve buzlukta muhafaza edilen çiçektozlarının verdiği gözlenmiştir. Çimlendirme testlerinde de canlılık testleriyle doğru orantılı olarak dondurucu ve buzlukta en yüksek çimlenme yüzdeleri elde edilmiştir. Ayrıca çimlendirme ortamı olarak en iyi sonuçlar, %15 şeker + %1 agar konsantrasyonundan alınmıştır. Bunu sırasıyla, %20 ve %10 şeker içeren çimlendirme ortamları izlemiştir. Çeşitler arasında en yüksek verimi bademde Drake, kayısıda Macar, kirazda Lambert, armutta A.Fetel çeşitleri göstermekle beraber, elma ve vişneden oldukça olumsuz sonuçlar elde edilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda, dondurucu ve buzluk ortamlarının çiçek tozu muhafazası için uygun bir metod olduğu, % 15 şeker +%1 agar ortamının da iyi bir çimlendirme ortamı olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was done in Trakya University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture between the years of 1996- 1997. For studies, it was used some varieties of Almond, Apricot, Sweet Cherry, Pear, Apple and Sour Cherry. So, the pollens of these speices were collected for finding the best storage conditions for them. Viability test of pollens, which were stored in five different conditions, was done in 1% TTC and germination test in media containing 1% agar + 10, 15, 20% saccarose. During the research pollen viability and germination ratio was investigated for all speices periodically and the changes was determinated. At the result, the best viability was seen in the condition of cold temperatures. For the germination 1% + 15 saccarose was given the best results nearly for all speices. These ratio was changed for all speices but, not seem so different results between them