Gediz Havzası bağ topraklarının mağnezyum durumunun incelenmesi
- Tez No: 46822
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. ZEKİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
49 ÖZET Bu araştırmanın amacı Gediz Havzası bağ topraklarının magnezyum durumlarını saptamak ve bu bölge topraklarının alınabilir magnezyum miktarlarının tayininde kullanılacak en uygun yöntem ve yöntemleri belirlemektir. Araştırma bölgesini temsil edecek şekilde seçilen yerlerden 0-30 cm ve 30-60 cm olmak üzere 2 ayrı derinlikten toplam 40 adet toprak örneği alınmıştır. Araştırmada biyolojik yöntem olarak, içinde 400 g toprak bulunan saksılarda bir ay süre ile yetiştirilen bakla bitkisinin topraktan kaldırdığı magnezyum esas alınmıştır. Ayrıca, denemede 7 ayrı kimyasal magnezyum analiz yöntemi uygulanmıştır. Toprak örneklerinin bazı fiziksel ve kimyasal analiz sonuçları aşağıda verilmiştir. 0-30 cm derinlikten alınan toprak örneklerinde % kum 19,84-93,12, % mil 0-50, % kil 6,16-36,16 arasında değişim göstermiş olup, hakim bünye sınıfı tın ve kumlutın 'dır. Aynı toprakların pH'ları6.51 - 8. 24arasında, % CaC03 kapsamları 1,03-18,43 arasında, alınabilir Na içerikleri 0,09-0,61 m. e/100 g arasında, alınabiir potasyum içerikeri 0,18-1,90 m. e/100 g arasında, alınabilir kalsiyum içerikleri 5,50-32,00 m. e/100 g arasında, değişim göstermiştir. 0-30 cm derinlikten alınan toprak örneklerinde yapılan kimyasal analizler sonucu toprakların magnezyum içerikleri 1 N NH40Ac yöntemi ile 140-980 ppm; 0,5 N NH4OAC yöntemi ile 135-830 ppm; Morgan yöntemi ile 210- 2200 ppm; 0,5 M NaCl yöntemi ile 125-710 ppm; 0,01 M CaCl2 yöntemi ile 92-520 ppm; 0,05 M CaCİ2 yöntemi ile 175-775 ppm; 0,5 N HC1 yöntemi ile 500-10,500 ppm arasında bulunmuştur. 0,5 N NH40Ac yöntemi ve 0,05 M CaCİ2 yöntemleri ile saptanan magnezyum analiz sonuçları 1 N50 NH4OAC yöntemine yakın değerlerde belirlenirken, Morgan yöntemi ile bulunan magnezyum analiz sonuçları 1 N NH4OAC yöntemine göre biraz daha yüksek sonuçlar vermiştir. 0,5 M NaCl yönteminde ise 1 N NH4OAC yöntemine göre biraz daha düşük değerler elde elde edilmiştir. 0,01 M CaCİ2 yöntemi ile bulunan magnezyum analiz değerleri, diğer incelenmiş olan kimyasal analiz yöntemlerinden daha düşük bulunmuştur. Buna karşılık 0,5 N HC1 yöntemi ile elde edilen magnezyum değerleri çok yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni HCl'nin asit bir ekstrakt eriyiği olması nedeniyle topraktaki magnezyum karbonatları fazlaca çözmesinden kaynakla nacağı gibi, güç yararlanılabilen veya yararlanılamaz kaynaklardaki magnezyumu da içermesinden ileri gelebilir. Araştırmada bitkinin topraktan kaldırdığı magnezyum miktarı ile deneme topraklarına uygulanan bazı kimyasal magnezyum analiz yöntemleri arasındaki ilişkilerin korre- * * lasyon katsayıları*, Morgan yöntemi için r=»0,554, 1 N * * NH4OAC yöntemi için r« 0,543, 0,5 N NH4OAC yöntemi için r-0,509**. 0,01 M CaCl2 yöntemi için r»0,507**, 0,05 M * * CaCl2 yöntemi için r=0,461 şeklinde bulunmuştur. Sonuç olarak, araştırmada incelenen Morgan, İN NH4OAC, 0,5 N NH4OAC ve 0,01 M CaCl2 yöntemlerinin Gediz Havzası bağ topraklarının alınabilir magnezyum miktarları nın belirlenmesinde kullanılabilecek en uygun yöntemler olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The objective of this study was to the determine magnesium status of the vineyard soils in Gediz Valley. In order to accomplish the most suitable method or methods which will be used in determining the available magnesium content of these soils, 40 samples were taken from 0-30 cm and 30-60 cm depths representing the region. In this research, a biological method was established to be a reference to the other chemical laboratory methods. Ficia faba plants were grown in 400 g of soil in pots for one month and Mg uptakes were determined. Further, seven chemical extraction methods were employed to measure Mg concentrations of the soils. Some of the chemical and physical properties of the soils are as follows. Laboratory results showed that soils from 0-30 cm depth contained 19,84-93,12 % sand, 0-52 % silt, 6,16-36,16 % clay. The dominant textures were loam and sandy loam. The pH's of the same soils ranged from S; Si to £,24. CaC03 1,03-18,43 %, available Na+ contents 0,09-0,61 m.e./100 g, available K contents 0,18-1,90 m.e./100 g, available Ca contents 5,50-32,00 m.e./100g. Other results related to the chemical methods of 0-30 cm depth soils showed that 1 N NH40AC extractable Mg to be 140-980 ppm;0,5 -N NH40AC method 135-830 ppm; Morgan method 210-2200 ppm; 0,5 M NaCl method 125-710 ppm; 0,01 M CaCl2 method 92-520 ppm; 0,05 M CaCl2 method 175-775 ppm; 0,5 N HC1 method 500-10.500 ppm. Results related to 0,5 N NH40Ac method and 0,05 M CaCİ2 method were found quite close to the results of 1 N NH4OAC method. On the other hand, Morgan method measurements were found higher than 1 N NH4OAC. 0,5 M NaCl method put forth lower values compared to 1 N NH4OAC. 0,0152 M CaCİ2 results were found lowest among the other considered extraction methods. In this regard, 0,5 M HC1 measurements were the highest. Since acid extractions can dissolve Magnesium carbonates and other unavailable Mg sources in soils, such findings can be expected. Correlation coeffecients of the magnesium contents taken from soil by the plant and the studied chemical methods were found as: for Morgan method r»0,554, for 1 N NH4OAc r-0,543*, for 0,5 N NH40Ac r-0,509 *, for 0,01 M CaCl2 r=»0,507 *, for 0,05 M CaCl2 r- 0,461. Finally, Morgan; 1 N NH40Ac; 0,5 N NH40Ac; 0,01 M CaCİ2 methods are put forth to be the determination methods for Mg status of the vineyard soils in Gediz walley.