Erken evlenen ve çocuk sahibi olan ergen ve beliren yetişkinlerin kimlik statülerinin incelenmesi
Analysis of the identity statuses of adolescents and emerging adults who get married and have children at an early age
- Tez No: 468232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, erken yaşta evlenmiş ve çocuk sahibi olmuş ergen ve beliren yetişkinler ile bekâr ve eğitimine devam eden gençlerin kimlik statüleri incelenmiştir. İlişkisel tarama modeli niteliğinde olan araştırmanın grubunu, 150'si çocuk sahibi anneler (75 ergen ve 75 beliren yetişkin) ile 150'si bekâr ve eğitimine (75 ergen ve 75 beliren yetişkin) devam eden gençler olmak üzere 16-24 yaş grubunda yer alan toplam 300 kişi oluşturmuştur. Araştırma grubuna Kimlik Gelişiminin Boyutları Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 21.00 programında çözümlenmiştir. Araştırmaya katılan kişilerin kimlik statülerinin anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin test edilmesi amacıyla ki-kare analizi yapılmıştır. Bu araştırmada, görüşleri alınan katılımcıların kimlik statülerinin yaşlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği (X2=7.257; p>0.05) ancak katılımcıların medeni durumlarına ve çocuk sahibi olma durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Evli katılımcıların daha çok ipotekli (%38.0; n=57) kimlik statüsüne sahip olduğu, bekâr katılımcıların ise daha çok dağınık (%25.3; n=38) ve farklılaşmamış (%25.3; n=38) kimlik statüsüne sahip oldukları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to analyse the identity status of adolescents and emerging adults who get married and have children at an early age. The research of the study adopting a relational screening model was comprised of 300 participants, 150 mothers (75 adolescents and 75 emerging adults) and 150 single students (75 adolescents and 75 emerging adults) aged 16-24 years. The Dimensions of Identity Development Scale was applied and a Personal Information Form prepared by the researcher was completed by the research group. The data was analyzed using SPSS 21.00. A chi-square statistic was estimated in order to determine whether participants' identity status showed a significant difference. The findings of the current study indicated that no significant difference was found in the participants' identity status by age (X2=7.257; p>0.05), while their identity status showed a significant difference by their marital status and status of having children. It was found that married participants mostly had a foreclosure identity status (%38.0; n=57), whereas single participants had diffused (%25.3; n=38) and undifferentiated (%25.3; n=38) identity status.