Erken evlilikler ve çocuk yetiştirmede karşılaşılan problemler (Ardahan ili örneği)
Early marriages and problems in childrearing (Ardahan sample)
  1. Tez No: 562765
  2. Yazar: EBRU YORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞİDE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Erken evliliklerin sık yaşanması açısından Ardahan ilinde erken evliliklerin nedenleri ve sonuçları üzerine tartışmak, çocuk ihmal ve istismarı açısından cinsel, duygusal istismara maruz kalan kadınların kendi çocuklarını yetiştirme becerilerini tespit etmek amacıyla araştırma yapılmıştır. Araştırmada, çocuk ihmal ve istismarı açısından erken yaşta evlenen kadınların evlilik nedenleri ve kendi çocuklarını istismar etme durumları, çocuk yetiştirme konularında yaşadıkları problemleri tespit etmek amacıyla erken evlilik yapıp çocuk sahibi olan ve Ardahan ilinde yaşayan 20 kadın ile görüşülmüş, çocuk yetiştirme ile ilgili yaşadıkları problemler tespit edilerek, erken evlilikler ve çocuk ihmal istismarı arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği ve“yarı yapılandırılmış görüşme formu”kullanılmıştır. Görüşmeler, Ardahan Merkezde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin süresi 1-2 saat arasında değişmektedir. Yapılan araştırma sonucunda; erken yaşta evlenen kadınların eğitimlerinin yarıda kaldığı, istihdam oranlarının düşük olduğu, ekonomik bağımsızlıklarını kazanamadıkları, adölesan dönemde anne oldukları, çocukların bakımında bilgi ve beceri eksikliği nedeniyle genellikle kayınvalideden destek aldıkları, aile planlaması ve üreme sağlığı konularında bilgi ve destek eksikliğinden kaynaklanan sık gebelik yaşamaları ve bunun sonucu olarak çocuklar arasındaki yaş farkının az olması nedeniyle ilgi ve bakımlarının zorlaşması, bazılarının erken yaşta anne olmalarından dolayı annelik duygularını hissedemedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the causes and consequences of early marriages in Ardahan province in terms of the frequent occurrence of early marriages, to determine the skills of bringing up the children of women subjected to sexual and emotional abuse in terms of child neglect and abuse. In the study, 20 women, who have been living in Ardahan and married early, were interviewed to determine the problems of marrying women at an early age in terms of child neglect and abuse, to detect theexploitation of their own children and problems in child rearing, and the relationship between early marriages and child neglect abuse was determined by determining the problems they experienced in child-rearing. In the study, interview technique and“semi-structured interview form”were used from qualitative research methods. The interviews were conducted face to face at Family Health Centers in Ardahan. The duration of the interviews varies between 1-2 hours. As a result of the research; the education of women married at an early age is short, employment rates are low, they cannot gain economic independence, they are mothers in the adolescent period, they often get support from their mother-in-laws due to lack of knowledge and skills in the care of children, consequently, due to the small age difference between children, it has been determined that their care is difficult and some of them cannot feel the feelings of motherhood because they are mothers at an early age.