Türkiye üniversitelerinde uzaktan eğitim merkezleri uygulamalarının yetişkin eğitimi açısından değerlendirilmesi
Assessment of the practices of distance education centers in universities of turkey in terms of adult education
  1. Tez No: 468268
  2. Yazar: DEMET ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmada, Türkiye üniversitelerinde uzaktan eğitim merkezlerinin (UZEM) (1) küreselleşme ve üniversitenin dönüşümü bağlamında yönetmeliklerde belirlenen amaç ve faaliyet alanlarının kavramsal yapısının, (2) idari, fiziki ve finansal durumu ile teknik olanaklarının, (3) program türlerinin ve (4) yöneticilerin UZEM'lerin amaç, işlev ve sorunlarına ilişkin görüşlerinin neler olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma modelde tasarlanmış bir araştırmadır. 2015 - 2016 Eğitim - Öğretim yılında Türkiye'de toplam 109 devlet ve 84 vakıf üniversitesi olmak üzere toplam 193 üniversite ve bu üniversitelere bağlı 83 UZEM bulunduğu tespit edilmiştir (YÖK, 2016a). Araştırma, sözü edilen dönemde tüm UZEM'ler dâhilinde gerçekleştirilmiş, bir örneklem belirlenmesi yoluna gidilmemiştir. Araştırma amaçlarının ilk üç sorusu ile ilgili veriler doküman inceleme tekniği ile dördüncü amaç sorusu ile ilgili veriler görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmada, (1) küreselleşme ile birlikte hız kazanan neoliberal eğitim politikalarının hâkimiyeti sonucu eğitim gündemindeki kavram ve söylemlerde değişimler olduğu, UZEM yönetmeliklerinde amaç ve faaliyet alanlarının bu sürece uyumlu olarak düzenlendiği ve UZEM'lerin piyasacılık hedef düzeylerinin genel olarak orta ve yüksek düzeyde olduğu sonucuna ulaşılmıştır. (2) UZEM'lerin büyük bölümünün piyasacılık hedef düzeyinin v orta ve yüksek seviyede olması, UZEM'lerin idari kadrolarından, fiziki durumuna, finansal durumundan teknik olanaklarına kadar hemen her alana yansımış ve UZEM'ler bu çerçevede yapılandırılmıştır. (3) Neoliberalizmin eğitim alanındaki etkileri sonucu üniversitenin geçirdiği dönüşümlerin, UZEM'lerde açılmakta olan programlar üzerinde etkili olduğu, UZEM'lerin genel olarak piyasa ile bağlantılı programlar açarak uygulamalı alanlara dönük olan ve iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uygulamalara daha fazla eğilim gösterdiği, program açma eğilimlerinin ise orta ve yüksek piyasacılık düzeyinde yoğunlaştığı görülmüştür. (4) UZEM'lerin işlevleri, üniversiteye gelir getirmek, yüz yüze eğitime destek olmak, uzaktan eğitim programları açmak, eğitim hakkından faydalanamayanlara eğitim imkânı sunmak, zaman ve mekândan tasarruf etmek ve üniversiteye prestij sağlamak olarak ifade edilmiştir. Etkililik ve verimlilik, öğretim üyelerinin yeterliliği ve maddi katkılar bağlamında ifade edilmiştir. UZEM'lerde programların piyasa ihtiyaçlarına göre açılması, üniversitenin özel sektör ve sanayi ile işbirliği yapmasına yönelik vurgu, UZEM'lerdeki piyasalaşma eğilimlerini ortaya koymuştur. UZEM'lerin yetişkin eğitimi açısından yeri ve anlamına bakıldığında UZEM'lerde yetişkinlerin öğrenme özelliklerine ilişkin düzenlenmeler yapılmadığı, alanda eğitim almış personelin burada görev almadığı, UZEM'lerin büyük ölçüde üniversiteye mali kaynak yaratan örgütlenmeler olarak algılandığı ve yapılandırıldığı, bu çerçevede de UZEM'lerde yetişkin eğitiminin piyasalaşmasına yönelik uygulamaların ön planda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to determine what (1) the conceptual structure of the fields of activity and the purpose, which is determined in the regulations in terms of globalization and transformation of the university, (2) the administrative, physical and financial status and technical utilities, (3) program types and (4) the opinions of the directors on purpose, function and problems of the distance education centres (DECs). are in the universities of Turkey. The research is designed with a mixed model, in which qualitative and quantitative data were used together. In 2015-2016 academic year, it was determined that there was the total of 193 universities in Turkey, as 109 public and 84 private ones, and 83 DECs under them (YÖK, 2016a). The study was conducted in all DECs, but a sample determination was not made. The data about the first three questions of the study were collected by means of document analysis technique and the ones about the fourth question of purpose was collected by interview technique. In the study, it was concluded that (1) concept and discourses in the agenda of education were changed as the result of the neoliberal education policies, which gained speed with globalization, and the DEC regulations' purpose and operation fields are organized in compliance with this process, and it was also found that the market sensitivity levels were medium or high. (2) The fact that most of the DECs have medium or high levels of market sensitivity reflected on almost every single field, ranging from the DECs' administrative staff to physical conditions, and to financial and technical utilities and the DECs were structured within this frame. (3) It was seen that the transformation of the universities, as the result of neoliberalism on education, was effective on the programs, under the DECs; the DECs leaned more towards the practices that are intended to fulfill the needs of the business world and towards opening programs that are related to the market in general; and their tendency to open programs was intensified on the medium and high market sensitivity levels. (4) It was stated that DECs functions are to provide income to university, to support education directly, to open distance education programs, to provide education opportunities for those who cannot benefit from the right of education, to save time and space, and to give prestige to university. Efficiency and productivity were defined in terms of sufficiency of the academic members and funds. Opening the DEC programs according to the market needs, and the emphasis of the university to cooperate with the private sector and industry displayed the tendency of becoming a part of the market in the DECs. Considering the DECs place and meaning in terms of adult education, it was seen that there were not any adjustments in the DECs in relation with the learning characteristics of adults; the personnel, who were educated in this field were not hired in these departments; and the DECs were mainly perceived and structured as the organizations which provide financial funds for the university; and the practices towards the market sensitivity of the adult education was foregrounded in the DECs, within this frame.