Mimari tasarımda sürdürülebilirlik ve ekoloji anlayışının konya bağlamında incelenmesi
Understanding of sustainability and ecology in architectural design in context of Konya
- Tez No: 468288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dünya genelinde sanayi devrimiyle beraber çevre kirliliği, sera gazı salınımı, ozon tabakasının delinmesi, fosil bazlı yakıtların bilinçsizle tüketimi gibi sorunlar ortaya çıkmıştır. 1987 yılında Brundtland Raporu'yla ilk kez“sürdürülebilir kalkınma”kavramının ortaya çıkmasıyla beraber günümüze kadar Dünya, Avrupa ve Türkiye ölçeğinde sürdürülebilirlik adına birçok çalışma yapılmış ve kararlar alınmıştır. Bu 30 yıllık süreçte alınan kararların uygulanabilirliğinin yerel yönetimlerin denetimi, teşviki ve bireysel çaba ile mümkün olduğu anlaşılmıştır. Yapı sektörünü yakından ilgilendiren bu sorunlara çözüm mahiyetinde; sürdürülebilir bina tasarımına teşvik eden kriterlerden oluşan yeşil bina sertifikasyon sistemleri oluşturulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri'nde USGBC tarafından oluşturulan LEED dünya genelinde en yaygın kullanılan sertifikasyon sistemi haline gelmiştir. Türkiye LEED sertifikasyon sistemiyle 2009 yılında tanışmıştır. Günümüzde ülke genelinde 181 sertifikalı, 262 sertifika adayı bina bulunmaktadır. Çalışma alanı olarak seçilen Konya bağlamında Konya Bilim Merkezi, Kelebek Bahçesi ve Böcek Müzesi, Konya Spor ve Kongre Merkezi ve Unilever Konya Dondurma Fabrikası olmak üzere 4 sertifikalı bina bulunmaktadır. Tez kapsamında bu sertifikalı binaların LEED kriterleri bakımından incelemesi yapılarak, LEED başlıklarından aldıkları kredilerin başarı yüzdeleri çıkarılmıştır. Türkiye genelindeki LEED sertifikalı yapıların başarı yüzdeleriyle kıyaslanarak Konya'da inşa edilmiş olan sertifikalı yapıların durum tespiti yapılmıştır. ABD'nin verilerine göre oluşturulmuş olan sertifikasyon sisteminde yaşanılan yerel sorunlar ortaya çıkarılarak Konya ilinde uygulanacak olan yeşil binaların tasarımcılarına ve yapı sektörüne rehber niteliğinde çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Many problems such as environmental pollution, greenhouse emission, ozone layer depletion, and unconscious consumption of fossil fuels have emerged with the Industrial Revolution throughout the world. Since the concept of“sustainable development”was first introduced in Brundtland Report, released in 1987, many studies have been carried out and many decisions have been taken on sustainability all around the World, including Europe and Turkey. Within these thirty years, it has been understood that applicability of these decisions would be possible through the inspection and encourage of the local authorities and individual efforts. Green Building Certification System, which encourages sustainable building design, has been created to help the building sector to solve these mentioned problems. Leadership in Energy and Environmental Design (LEED), established by USGBC in the USA, has become the most common used certification system around the world. LEED certificate system was introduced to Turkey in 2009. As of today, there are 181 certificated buildings, and for 262 buildings the certification process is in progress. In this study Konya is choosen as the research field. There are four certificated buildings including Konya Science Center, Butterflies Garden and Insect Museum, Konya Sports and Congress Center, and Unilever Konya Ice-cream factory. Within the scope of this thesis, LEED criteria of these certified buildings were analyzed and success percentages of credits they taken from LEED titles were calculated. By comparing the LEED success percentages of the buildings with that of those in other parts of Turkey, the status of the green buildings in Konya were determined. Defining the local problems in certification system which was generated based on American data, some important conclusions are obtained that would guide designers and construction sector of green buildings in Konya.