3194 sayılı İmar Kanunun 23. maddesine istinaden alınan stabilize teknik altyapı bedellerinin hesaplama şekilleri ve Ankara Büyükşehir Belediyesi örneği
Article 23 of Construction Law numbered 3194 received under way stabilized calculation of technical infrastructure costs and Ankara Metropolitan Unicipality sample
  1. Tez No: 468296
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnsan yaşamına sağlık ve rahatlık kazandıran; içme ve kullanma suyu, atık su, elektrik, telefon, doğalgaz, yol vb. teknik altyapı tesisleri, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır. Teknik altyapı tesisleri, pahalı yatırımlarda olduğundan dolayı, hizmetlerinin sürdürülebilir olması için, kullanıcılardan katılım bedelleri tahsil edilmektedir. 3194 Sayılı İmar Kanunun 23. Maddesine göre; yönelik yerel yönetimler tarafından, yapı yapılmasına yönelik verilecek yapı ruhsatı aşamasında teknik altyapı tesislerine katılım bedelinin alınması gerekmektedir. Bu çalışmada; Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından, 2003,2010 ve 2015 tarihli Ankara Büyükşehir Belediyesi Encümen ve Meclis kararlarına göre; alınan teknik altyapı tesislerine katılım bedellerine yönelik hesaplama yöntemleri örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Technical infrastructure facilities of drinking and potable water, wastewater, electricity, telephone, natural gas, road. etc. that gain health and comfort to people's life are built by related institutions and organizations. As technical infrastructure facilities are expensive investments, participation fees are collected from users. According to article 23 of the Zoning Law no.3194, participation fee for technical infrastructure facilities should be taken by local administrations at the stage of building license to be granted for construction of building. In this study, calculation methods of participation fees which are taken for technical infrastructure facilities by Ankara Metropolitan Municipality as per the decision dated 2003, 2010 and 2015 of Ankara Metropolitan Municipality's Council and Assembly are analysed with samples.