Geleneksel Bor evleri
Traditional Bor houses
- Tez No: 468301
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHTİYAR EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Geleneksel Türk evleri, Türk halkının kültürel değerleriyle oluşmuş olan canlı bir kültür ortamıdır. Kültürel mirasımızın en değerli varlıklarındandır. Türk Evi esas şeklini Anadolu'da kazanmıştır. Eski Türk töreleri ve İslam dininin getirdiği esaslar, evin planlanmasında ve iç mekanın düzenlenmesinde önemli etkenlerdir. Anadolu'da değişik bölgelerde, farklı kültür ortamlarında ve bölgeye has yapı malzemeleri ile kendine has kimliğe sahip ev tipleri oluşmuştur. Orta Anadolu da yer alan Bor'da da iklim ve coğrafya özelliklerinden dolayı kendine özgü mimari karaktere sahip evler yapılmıştır. Geleneksel Bor evleri yapıldıkları dönemin kültürünü ve sosyal ekonomik yapısını günümüze yansıtmakta, kentin görsel, tarihsel ve yaşam değerlerini artırmaktadır. Bu çalışmada tanımlanmaya çalışılan ve tarihsel, mimari ve estetik değerleri olan evlerin korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish houses are living cultural environment formed by cultural values of Turkish people. They are the most precious part of our cultural heritage. The Turkish house has gained its original form in Anatolia. Old Turkish customs and İslamic principles are important factors in planning the house and arranging the interior decoration. House types with an original character have formed in different regions of Anatolia, by the effects of various cultural atmospheres and local building materials. Because of the climatic and geographic features, houses which have original architectural characteristics have been built in Bor that is located in middle Anatolia. Traditional Bor houses reflect the cultural, socio-economical pattern of their period and increase the visual, historical and living values of the town. Houses which I tried to describe in this study and which have historical, architectural and esthetic values, must be protected, kept alive and passed on to future generation.