Yeni ftalosiyanin türevlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of new phthalocyanines and investigation of their properties
- Tez No: 468302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN DEVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, ter-butil4-(4-(3,4-disiyanofenoksi)fenil)piperazin-1-karboksilat grubu ihtiva eden yeni Zn(II) ve Co(II) ftalosiyanin kompleksleri (6, 7) elde edilerek, yapıları elementel analiz, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR ve UV-Vis spektroskopisi yöntemleri ile karakterize edilmiştir. Her iki kompleks DMF, DMSO, THF ve CHCl3 gibi polar çözücülerde çözünmektedir. Komplekslerin farklı çözücü ve konsantrasyonlarda agregasyon çalışmaları da yapılmıştır. DMF, DMSO ve THF çözücülerinde 1.10-5 M konsantrasyona kadar her iki kompleksinde agregasyona uğramadığı, fakat CHCl3 çözücüsünde agregasyona uğradıkları gözlenmiştir. Ayrıca komplekslerin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri ve kare dalga voltametrisi teknikleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this manuscript, the Zinc (II) and Cobalt (II) phthalocyanine complexes (6, 7) modified with four tert-butyl 4-(4-(3,4-dicyanophenoxy)phenyl)piperazine-1-carboxylate substituents have been prepared and characterized by elemental analysis, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and UV-Vis spectroscopy. These complexes are solouble in many organic solvents such as DMF, DMSO, THF and CHCl3. Aggregation studies of 6 and 7 were strudied in different solvents and different concentrations. Spectroscopic evaluation of the Pcs showed a monomeric behaviour evidenced by a single Q band for ZnPc and CoPc up to 1 .10-5 mol dm-3 in DMF, DMSO and THF as typical of metallo Pcs. In all studied organic solvents except CHCl3, ZnPc and CoPc complexes were non-aggregated. Cyclic and square wave voltammetries were used to evaluate the electrochemical properties of the synthesized complexes. Cyclic voltammetry showed two reduction couples and one oxidation peak for the two phthalocyanine complexes.