Sivas koşullarında farklı bitki sıklıklarında silajlık mısır çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi
Determination of yield and yield compenents of different planting intervals in silage maize cultivars under Sivas ecological conditions
- Tez No: 468314
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Sivas-Suşehri ekolojik koşullarında, bazı hibrit mısır çeşitlerinin (Zea mays L.) silaj performanslarını ve bu çeşitlerde farklı sıra üzeri mesafesi uygulamalarının etkilerini tespit etmek amacıyla 2015 yılı vejetasyon döneminde ''Faktöriyel Deneme Desenine'' göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada beş farklı sıra üzeri mesafesi 10 cm (14285 bitki/da), 13 cm (10989 bitki/da), 16 cm (8929 bitki/da), 19 cm (7519 bitki/da), 22 cm (6494 bitki/da) incelenmiş ve dört farklı mısır çeşidi (Hido, Kerbanis, 30B74, P0573) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada yeşil ot verimi, bitki boyu, bitki ağırlığı, yaprak sayısı, bitkide yaprak oranı, yaprak ağırlığı, sap çapı, bitkide sap oranı, çiçeklenme süresi, bitkide koçan sayısı, koçan ağırlığı, bitkide koçan oranı, kuru koçan oranı, kuru sap oranı, kuru yaprak oranı, kuru madde verimleri ve bitkide kuru madde oranı gibi özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, yeşil ot verimi, bitki ağırlığı, yaprak ağırlığı, sap çapı, bitkide koçan sayısı, koçan ağırlığı, kuru madde verimi, kuru sap oranı, kuru yaprak oranı özellikleri üzerine farklı bitki sıklığı uygulamalarının etkileri istatiksel olarak önemli bulunmuştur. Araştırmada en yüksek yeşil ot verimleri 30B74 çeşidinden ve 13, 16, 19 cm bitki sıklığı uygulamasından sırasıyla da 10836 kg,/da, 9434 kg/da ve 9841 kg/da olarak elde edilmiştir. En yüksek kuru madde verimi ise 30B74 çeşidinin 13, 16, 19 cm bitki sıklığı uygulamasından sırasıyla 3147 kg/da, 2423 kg/da ve 2887 kg/da olarak elde edilmiştir. Farklı bitki sıklığı uygulamaları sonucu en yüksek kuru madde oranı % 30 ile 22 cm bitki sıklığı uygulamasından elde edilmiştir. Sonuç olarak incelenen çeşitler arasında birçok özellik bakımından 30B74 çeşidi ön plana çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Sivas-Suşehri ekolojik şartlarında ekonomik üretim ilkelerine göre 30B74 çeşidin 19 cm sıra üzeri mesafesi uygun görülmektedir. Kesin önerilerde bulunmak için çok yıllık ve daha çok çeşidin yer aldığı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in three cycles according to the '' Factorial Experimental Design '' in the 2015 vegetation period in order to determine the silage performances of some hybrid corn varieties (Zea mays L.) in the Sivas-Susehri ecological conditions and the effects of different distances on these varieties. In the study, the distances on five different rows (10 cm (14285 plants / da), 13 cm (10989 plants / da), 16 cm (8929 plants / da), 19 cm ) And four different corn varieties (Hido, Kerbanis, 30B74, P0573). In this research, green forage yield, plant height, leaf weight, number of leaf, ear ratio per plant, stem diameter, stem ratio, flowering time, number of cobs in a plant, cob weight, cob rate, dry cob rate, dry stem ratio, dry leaf ratio, dry matter yield and dry matter rate characters were investigated. In the results of research, the effects of different plant density applications on the yield of green weed, plant weight, leaf weight, stem diameter, number of cobs, weight of cob, dry matter yield, dry stem ratio and dry leaf ratio were found statistically significant. The highest green weed yield was obtained in the study as 10836 kg / da, 9434 kg / da and 9841 kg / da, respectively, with 30B74 plant species and 13, 16, 19 cm plant density application. The highest dry matter yield was 3147 kg / da, 2423 kg / da and 2887 kg / da, respectively, with application of 13, 16, 19 cm plant density of 30B74. Different plant frequency applications resulted in the highest dry matter rate from 30 to 22 cm plant density application. As a result, 30B74 variety appeared in the foreground in terms of many features examined among varieties. According to the obtained results, in the ecological conditions and economic production principles of Suşehri the distance of 19 cm for type 30B74 is seem suitable. In order to make definite suggestions, more studies should be done.