Kaliks[4]aren ve nanopartikül bazlı modifiye katı elektrot yüzeyleri kullanılarak bazı metalerin voltametrik tayini
Voltammetric determination of some metals using modified solid electrode surface based nanoparticule and calix[4]arene
  1. Tez No: 468313
  2. Yazar: AYGEN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEMAHAT KÜÇÜKKOLBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ağır metal kirliliği insan sağlığı, canlı kaynaklara ve ekolojik sistemleri için ciddi bir tehdit haline gelmiştir. Bundan dolayı, su ve gıda numunelerinde ağır metal derişimlerinin belirlenmesi önem taşımaktadır. Bu projede; ağır metal iyonlarının kolayca tayin edilebilmesi için, nanopartikül temelli metal sensör elektrot hazırlanmıştır. Nanopartiküller sahip oldukları çeşitli özelliklerden (elektronik, optik, manyetik, yapısal ve mekanik özellikler) dolayı elektrot modifikasyonlarında kullanılırlar. Bu amaçla, nanopartikül olarak yeni sentezlenen kalikserenle fonksiyonlandırılmış çok duvarlı karbon nanotüp kullanılarak katı yüzey elektrotlar hazırlanmış, hazırlanan yüzeylerde metal tayinin yapılabilmesi için yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Hazırlanan CNT-Calix-Cra/GCE elektrodun tez çalışmasında analizi yapılması istenilen Cd(II) iyonuna karşı performansını belirlemek için belli aralıkta hazırlanan standart Cd (II) iyonuna karşı SWASV( kare dalda anodik sıyırma) voltamagram grafikleri elde edilmiştir. Duyarlılıkları ve çalışma aralıkları incelendiğinde modifiye edilmiş olan elektrodun Cd duyarlılığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Modifiye elektrot için optimum pH, kaliks[4]aren immobilize çok duvarlı karbon nanotüp miktarı, tampon derişimi ve çalışma potansiyeli sırasıyla; pH-5,00; 5µL; 0.1M ve -1.3 V olarak bulunmuştur. Modifiye elektrodun biriktirme süresi 120 s ve CNT-Calix-Cra/GCE için doğrusal çalışma aralığı 3,23x10-7 - 4,81x10-5 ve korelasyon sabiti 0,9905 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Heavy metal pollution for human health , living resources and ecological systems has become a serious threat Therefore, the determination of heavy metal concentration in water and food samples is important. In this project ; can be readily determined heavy metal ions , metal nanoparticles is based sensor was prepared. Nanoparticles of various properties they own (electronic, optical , magnetic, structural and mechanical properties ) for the electrodes used in modifications . For this purpose, it kalikser newly synthesized nanoparticle functionalized multiwalled karbonnanotüp prepared solid surface electrodes using a new method in order to enable identification of metal prepared surface has been develope .The prepared CNT- Calix -Cre / GCE electrode thesis done analysis work required Cd (II ) certain range of standards prepared Cd to determine the performance against ion ( II) ions against SWASV ( square branches anodic stripping ) voltamagra plots were obtained. When the sensitivity and operating range of the electrode modified examined it was observed that a higher Cd sensitivity. Modified electrode for optimum pH, Calix [4] arene immobilized multi-walled carbon nanotube quantity, buffer concentration and work potential, respectively; pH-5,5µL, 0.1 M and -1.3 V found. Modified electrode deposition time 120 s and CNT- Calix -Cre / linear operating range for GCA 3,23.10-7 - 4,81.10-5 and correlation coefficient was recorded as 0,9905.