Sosyal güvenlik alanında çalışan kamu personellerinin örgütsel stres kaynaklarının incelenmesi Bitlis ve Siirt Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü örneği
Investigation of organizational stress resources of public personnels working in the field of social security: The case of Bitlis and Siirt Social Security Provincial Directorate
  1. Tez No: 468330
  2. Yazar: HANİFİ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TALAT FIRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sosyal Güvenlik alanında sunulan hizmetlerin kalite ve hızını belirlemek, etkin ve verimli olmasını sağlamak ve aynı zamanda sürdürülebilir bir hizmet anlayışının oluşması adına bu alanda çalışan personelin aşırı ve zararlı stres baskısından kurtulmaları gerekmektedir. Bu itibarla sosyal güvenlik alanında çalışan personelin ana çatı kurumu olan Sosyal Güvenlik Kurumunun taşra teşkilatından olan Bitlis ve Siirt Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile bu İl Müdürlüklerine bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Güvenlik Merkezlerinde çalışan toplam 138 personelden 108 personel üzerinde iş ortamındaki başlıca örgütsel stres kaynaklarının neler olduğunu belirlemek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda ankete katılan personelde başlıca örgütsel stres kaynakları içinde faktör bazında en çok stresi ücret yetersizliği ile aşırı iş yükü oluştururken bunu iş mevzuatının çok sık değişmesi, iş mevzuatının karışık olması, yetkilerin yetersiz olması ve yükselme olanağının az olması etkenlerinin takip ettiği görülmektedir. Demografik özelliklerden cinsiyet, medeni durum, eğitim seviyesi, hizmet süresi gibi özellikler ile yaşanan stres arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, yaş ve mesleği isteyerek seçme değişkenleriyle yaşanan stres arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In order to determine the quality and speed of the services provided in the field of social security, to ensure that services are effective and productive and at the same time to create a sustainable service understanding, it is necessary that the staff working on this area should get rid of the excessive and harmful stress. A survey is conducted to determine the main organizational stress sources of 108 personnel out of 138 personnel working in the Social Security Centers of Bitlis and Siirt, field offices of Social Security Organization which is the main umbrella organization of employees working in the field of social security. As a result of this study, while the main causes of organizational stress of the surveyed personnel are wage inadequacy and excessive work load on factor basis. Frequent changes in the labor legislation, complicacy of the labor legislation, insufficiency and less chance of promotion are other factors. While no significant difference is found between the demographic characteristics such as gender, marital status, education level and duration of service and felt stress, significant relationship is found between variables of age and willingly chose their profession and felt stress and then various suggestions are made.