X, Y ve Z kuşağı tüketicilerinin satın alma davranışları üzerine pilot bir araştırma
Purchasing behaviours of X, Y, Z generation of consumers: It is a pilot research
- Tez No: 468329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALAT FIRLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilindiği üzere satınalma davranışı ama güdüsel ama ihtiyaçtan kaynaklanan bir durumdur. Fakat her iki durumda da satınalmayı gerçekleştirecek olan bizler, kendi isteklerimiz doğrultusunda içinde bulunduğumuz ortamdan, şartlardan etkilenmekteyiz. Bazen aileden gördüğümüzü devam ettirerek, bazen kendi kuşağımızı görmezden gelerek kendi kişiliğimizi tüketim olgusuna yansıtarak satınalmayı gerçekleştiririz. İşte bu nedenle de satınalma davranışı kişiden kişiye, kuşaktan kuşağa değişim ve de değişiklik göstermektedir. Bu araştırmanın amacı da; pazarlama bilim dalında son yıllarda sıkça rastladığımız kuşak kavramının neden bu kadar önemli olduğuna ve kuşaklar arası süreçte özellikle satın alma davranışlarında sosyo ekonomik, psikolojik gibi değerlerin bizleri nasıl etkilediğine değinilmektedir. Gelenekçi kuşaklardan, azla yetinenen, teknolojiyi hayatlarının bir parçası haline getirip yerinden kalkmadan alışveriş yapan, ekonomik özgürlükleri olmadığı halde satınalma tercihleri olan ve bunu da kendi istekleri doğrultusunda gerçekleştirebilen kuşakları oluşturan belli yaş aralıklarındaki bireyler ile pilot bir saha çalışması yapılmıştır. Bu tez çalışmasında; tüm kuşaklara genel bir giriş ve de açıklama yapılmakla beraber satınalma ve tüketme olgusunu en çok gerçekleştiren ve de birbirinin devamı niteliğinde olan üç kuşak açısından incelenmiş X, Y ve de Z kuşağı tüketicileri üzerinde durulmuş ve saha araştırması da bu kuşaklarla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As it is known consumer behaviour is a situation that is trigged by need and sometimes derived by motive. However in both of these occasions what drives us is the influence by the enviroment and the condition that we are in. Sometimes we reflect what we see from our family and sometimes by ignorning our generation and consume as a way of the reflecting our own characters. This is why consuming behaviours change from person to person and from generation to generation. The purpose of this study is; To make to make a point of marketing is influced by socio-ecenomic and pyschological branches of science on consuming behaviours during the process between generations and why this generation concept is very important during these last years. Afield study is made for certain age range of consumers who come from traditional generations that can be contented with little to people who made technology as a part of their lives who stop without getting up from where they are and doing this by not even having an ecenomical freedom but having consuming habits. In this thesis; general introduction is made for all generations and by making a statement of purchasing and consuming features of X, Y, Z generations of consumer the most and which is a continuation of each other. The field study is made and focused on these generations.