Avrupa Birliğine alternatif bölgesel örgütler
Regional organizations as alternatives to European Union
- Tez No: 468331
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Gelişen dünya düzeni içerisinde hızla büyümekte ve gelişmekte olan Türkiye'nin uluslararası alanda etkinliğinin artması hususunda birtakım uluslarüstü örgütler ve hükümetlerarası otoriteler ile işbirliği içerisinde olmak durumundadır. Bunların içerisinde en önemlisi ve etkilisi Avrupa Birliği'dir. Elli yılı aşkın bir süredir ısrarlı bir şekilde devam eden üyelik süreci gerek içerisindeki karışıklıklarla gerek de Türkiye'ye karşı sergilediği tutumlarla bir açmaz içerisine girmiştir. Bu çalışma AB'nin mevcut yapısının incelenerek Türkiye'nin ulusal ve bölgesel çıkarlarına en uygun alternatiflerin değerlendirilmesi hususunda hazırlanmıştır. Bölgesel oluşumların yapısı, Türkiye ile olan siyasi ekonomik ve kültürel ilişkileri değerlendirilmiştir. Potansiyel olarak görülen proje ve alternatifler birbirleri ile de kıyaslanmıştır. Bu değerlendirmeler ve kıyaslamalar neticesinde Türkiye'nin mevcut durumu ve geleceğe yönelik öngörülen pozisyonları doğrultusunda en uygun alternatif seçeneklerini içeren bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is a country which is rapidly growing in the develoing world order; so it has to cooperate with some transnational organizations and intergovernmental authorities to increase the international field activity. The most important of these is the European Union. EU membership process that is continuing persistently more than fifty years got into a dilemma because of inner turmoil and attitudes against Turkey. This study has been prepared according to the current structure of the European Union in order to evaluate the alternatives that best suit the national and regional interests of Turkey. The structure of the regional formations and political, economical, and cultural relations have been evaluated. Potential projects and alternatives have also been compared with each other. As a result of these evaluations and comparisons, an analysis study which included the most appropriate alternative options has been carried out in the line with the current situation of Turkey and its anticipated positions for the future.