Pazarlama yönetimi etkinliği ve uygulamada ölçülmesi
Marketing management effectiveness and measurement of implementation
  1. Tez No: 468367
  2. Yazar: BURAK SARIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İşletmenin pazarlama çabalarını değerlendirmek ve geliştirmek için teşvik eden bir araç, pazarlama denetimidir. Pazarlama denetimi, pazarlama ilkeleri etkinliği ve verimliliği, stratejileri, uygulama faaliyetlerine karşılık işletmenin imkânları, hedefleri ve kaynaklarını değerlendirme çabasıdır. Bu çalışmada pazarlama denetimi olarak Philip Kotler'in stratejik denetim yaklaşımı ile işletmelerin pazarlama yönetimi etkinliği, stratejik yönlendirme, pazarlama örgüt yapısı, pazar ve pazarlama bilgisi, müşteri değeri ile uygulama etkinliği açılarından kullanılan puanlama sistemine göre işletmelerin etkinlik düzeyleri araştırılarak ölçülecektir. Pazarlama yönetimi etkinliği uygulamada çalışan pazarlamadan sorumlu müdürlerin bakış açılarıyla incelenecek ve yorumlanacaktır.
Özet (Çeviri)
A encouraging apparatus for evaluating and improving a firm's marketing actions is marketing audit. Marketing audit is an affort to assess the effectiveness and efficiency of marketing policies, strategies, practices and procedures aganist the firm's opportunities, objectives and resources. In this study, using the strategic marketing supervision approach of Philip Kotler, marketing management activity of enterprises, strategic orientation, marketing organization structure, market and marketing information, has been measured using the scoring system based on from customer value and application efficiency, on the activity levels of the enterprises. Marketing management effectiveness will be examined and interpreted from the point of view of marketing directors.