Video paylaşım ortamlarında reklam uygulamaları: Youtube üzerinden paylaşılan reklamlar
Advertisement applications on video sharing platforms: Videos shared via youtube
- Tez No: 468366
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YELDA ÖZKOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sosyal medya, kullanımı her geçen gün artış gösteren, hiçbir koşul bulunmaksızın, herkesin ücretsiz olarak üye olabileceği bir internet ortamıdır. Sosyal medyanın en önemli özelliklerinden biri de fotoğraf veya video gibi dosyaların paylaşılmasına olanak sağlayan, paylaşıldığı andan itibaren, içeriğin önemine göre, çok sayıda kişiye ulaşabilen video ve fotoğraf paylaşım özellikleri olmasıdır. Bu paylaşımlar daha önceden sosyal medya ve internet sayfaları üzerinden paylaşılan hazır paylaşımlar olabileceği gibi, kullanıcıya ait paylaşımlarda olabilmektedir. Bu siteler günlük hayatla ilgili yaşantıların yanında çeşitli müzik, klip veya görüntülerin paylaşıldığı ve özellikle son zamanlarda modern habercilik denilen habercilik adına kullanılmaya uygun bir yapıdadır. Yapılan araştırmalar sonucunda, en popüler video paylaşım sitesi YouTube olup, video klipler, televizyon klipleri, müzik videoları, video bloglar, kısa özgün videolar, haber videoları, kültür ve eğitim videoları gibi içerikler yayınlanmaktadır. YouTube video paylaşım sitesi, kullanıcılarına ücretsiz üyelik, video yükleme, izleme ve sosyal medya hesaplarında paylaşma imkanı sağlamaktadır. Video paylaşım sitesi YouTube'da paylaşılan bu videolar, sosyal medya üzerinden de sosyal medya kullanıcısı tarafından paylaşılarak, diğer sosyal medya kullanıcılarının karşılarına çıkmakta ve geniş kitlelere ulaşmaktadır. Bu yüzden YouTube'un, site üzerinden paylaşılan reklamları büyük önem taşımaktadır. YouTube, kullanıcılarına, kendi şirketlerinin reklamlarını belirli bir ücret karşılığında, birden çok reklam türü yaratma ve reklamı yayınlayabilme imkanı da sunmaktadır. Bir YouTube reklam formatı olan trueview video reklamları, izlenmek istenen video öncesinde, reklamın ilk saniyelerini mecburi olarak izletilmektedir. Kullanıcılar, web tarayıcılarında (browser) yapacakları bir ayar ile bu reklamları engelleyebilirler ama bunu bilmeyen kullanıcılar, bu reklamların bir kısmını mecburi olarak izlemekte daha sonra karşılarına video reklamın sağ kısmında“reklamı geç”butonu çıkmaktadır. Kullanıcılar bu trueview video reklamlarının tamamını izlememek için“reklamı geç”butonuna basarak, reklamı sonuna kadar izlemeden geçebilirler. Bu bağlamda çalışmada, YouTube'da yayınlanan videoların hedef kitleleri ile ilgili bağlantıları karşılaştırılarak, YouTube'da bulunan en popüler videolar ile videoların önünde yayınlanan trueview reklamları aralarındaki bağlantı incelenecektir. İncelemeler sonucunda, yayınlanan trueview reklamlarının, doğru hedef kitleye ulaşıp ulaşmadığını, reklamların hedef kitlesi ile videoların hedef kitlesi arasında bağ ortaya konmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Social media is a medium of internet which has been developing everyday by usage rate without any provision needed that everyone can use without any charge. One of the most important features of social media is it gives an opportunity to share documents like photos and videos easily and from the moment they are shared, those photos and videos are able to reach to lots of people according to their significance level. These sharings can be prepared before and shared on social media or maybe a web page or they can be original sharings of users. These sites are not only for sharings of daily life but also music, music videos or images can be shared and also, it is suitable for current reporting which is called: modern journalism. As a result of researches, the most popular video sharing site YouTube shares contents like video clips, television clips, music videos, video blogs, short authentic videos, news, educational and cultural videos. Video sharing site Youtube gives opportunity to the users for free subscription, video uploading, watching and sharing them through other social medias. These videos that are shared on YouTube cofront with the other social media users and reach to the larger masses since the videos are shared by social media users via different social media platforms. That's why, the advertisiments that YouTube shared on the website are very essential. YouTube gives its users the opportunity of creating adverstisements of their companies and uploading them for a certain fee. Trueview videos advertisements are a YouTube advertisement format that you have to compulserily to watch the first few seconds of the advertising before you watch the video you want to. Users can block these advertisements with a change that they can make with the settings of their browser but however, the users who do not know this watch the some part of the advertisings and they will see a button that occurs on the right section of the video. They should click on the“skip ad”button to not to watch whole truview videos advertisements. As a consequence of this, the connection of the target audience of videos that been shared on YouTube will be compared and the connection between the most popular videos on YouTube and truview advertisings that start before the videos will be searched. After these researches, the truview adversitements will be searched if they reach to the right target audience, the connection between target audience of advertisements and videos will tried to be demonstrated.