İtaat (Kısa film)
Obedience (Short film)
- Tez No: 468368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Büfe işletmecisi olan Orkun ve öğretmen olmak için atanmayı bekleyen Murat'ın yolları, gönüllü denek olarak kullanılacakları laboratuvarda kesişir. Murat“denek”olma karşılığı verilen ücretin peşindedir. Orkun ise sadece heyecan yaşamak istemektedir. Cihan, bu deney kurumunda asistan olarak görev yapmaktadır. Murat ve Orkun'a, bir öğretmen ve öğrenciye ihtiyaç olduğunu ve öğretmenin öğrenciye hangi soruları soracağını ve yanlış cevap aldığı zaman öğrenciye küçük dozlarda elektrik vereceğini, dolayısıyla deneyin niteliğini açıklar. Murat'ın öğretmen, Orkun'un öğrenci olması bir kura sonucu saptanır. Eğlenceli ve karşılıklı anlayış dolu bir havada başlayan deney çalışması zaman ilerledikçe emir - komuta zincirine dönüşür. Öğrenci - öğretmen ya da komut veren - komut alan ilişkisi filmde psikolojik gerilim yaratma yöntemi olarak kullanılır.
Özet (Çeviri)
Orkun, who is running a snacks kiosk and Murat, who is waiting to get appointed as a public teacher cross paths when they both volunteer to be involved in an experiment. Murat is after the daily remuneration and Orkun is looking for a thrill. The assistant Cihan conducts the experiment induction with these two men and explains the two roles of a teacher and student. The experiment stipulates that the teacher asks questions to the student and inflicts a small electric shock in the face of wrong answers given by the student. After a draw, Murat becomes the teacher and Orkun becomes the student. Experiment begins as a reasonable scientific attempt, however progresses into an abyss that gazes into the issue of obedience to authority. The test becomes a trilateral psychological thriller between the student, teacher and the authority figure.