Türk anayasalarında milletvekilliği sıfatının kazanılması ve kaybedilmesi
Acquisition and loss of congressman position in the Turkish constitution
  1. Tez No: 468369
  2. Yazar: ÖZGÜR LAÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Seçim, bir ulusun kaderini belirleyen, kimler tarafından yönetileceğinin ve temsil edileceğinin belirlendiği, o ulus için hayati önem taşıyan bir kavramdır. Seçilme yeterliliği şartları, bu önemin özünü oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, geçmişten günümüze Türk Anayasaları'nda milletvekilliği sıfatının kazanılması ve kaybedilmesini incelemektir. Bu kapsamda 1876 Kanun-i Esasi, 1924 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu, 1961 Anayasası ve 1982 Anayasası milletvekili seçilme yeterliliği şartları ve milletvekilliği sıfatının kaybedilmesi bağlamında analiz edilmiştir. 1921 Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'nda milletvekili seçilme şartlarına ilişkin herhangi bir düzenleme bulunmadığından, bir inceleme ya da diğer anayasa metinleri ile bir kıyaslama imkanı olmamıştır. Çalışma, literatür araştırması sonucunda elde edilen kaynaklar ışığında iki bölüm olarak tamamlanmıştır. Birinci bölümde 1982 Anayasası dışında kalan anayasa metinleri ele alınmış, ikinci bölüm ise, kapsamlı bir biçimde 1982 Anayasası'na ayrılmıştır. Çalışma sonucunda yürürlükte olan 1982 Anayasası'nda evrensel seçilme yeterliliği şartları ile uyum sağlamayan ve uluslararası belgelerde düzenlemeye müsait olan birçok düzenlemenin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
An election is a vital concept for a nation that determines the fate of a nation and by whom it will be governed and represented. The conditions of designation for election constitute is the essence of this theme. The purpose of this study is to examine the acquisition and loss of the title of parliamentarian in the Turkish constitutions of the past. In this context, the 1876 Constitution, the Constitution of 1924, the Constitution of 1961 and the Constitution of 1982 were analyzed in terms of the conditions for the qualification of parliamentarian and the loss of the title of parliamentarian. Since there were no regulations regarding the conditions for electing parliamentarian in the 1921 constitution (Teşkilat-ı Esasiye Kanunu), there was no possibility to compare it with other constitutional documents. This study was completed in two parts in the light of resources obtained as a result of a comprehensive literature search. In the first chapter, the constitutional texts except the 1982 Constitution were handled and the second chapter was comprehensively preserved the 1982 Constitution. As a result of the study, it is seen that constitution of 1982, which is in force, has many regulations that are incompatible with universal selection eligibility conditions and is suitable to be arranged in international documents.