Örgüt kültürü ve örgütsel bağlılığın çalışan performansı üzerine etkisi
The effect of organizational culture and organizational commintment on employee performance
- Tez No: 468370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz iş dünyasındaki şiddetli rekabette işletmeler verimliliklerini ve dolayısıyla çalışan performansını artırmak amacıyla çalışanların örgütsel bağlılıklarını artırmaya çalışmaktadır. Örgütsel bağlılıkları artan çalışanların motivasyonları da artmakta ve nihayetinde ise performansları yükselmektedir. Söz konusu durum işletmelerin toplam verimliliklerine pozitif anlamda katkı sağlamaktadır. Örgütsel bağlılık ve performans pek çok faktörden etkilenmektedir. Söz konusu faktörler arasında örgüt kültürü de oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Örgüt kültürü her coğrafyada, toplumda ve hatta her işletmede çeşitli kriterlere bağlı olarak değişim gösterdiğinden örgütsel bağlılığın ve performansın etkilenme derecesi ve etkilenme şekli de farklılık taşımaktadır. Örgüt kültürü, örgütsel bağlılık ve çalışan performansının bir yordayıcısı olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma örgütsel bağlılık ile performans ve örgüt kültürü arasındaki ilişkinin analizini amaçlamıştır. Bu maksatla ilk olarak bir literatür taraması yapılmıştır. Ardından ise söz konusu ilişkilerin varlığını ve derecesini analiz etmek amacıyla haberleşme sektörü çalışanlarının katılımı ile bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Çıkan verileri SPSS programında geçerlilik ve güvenilirlik testleri yapıldıktan sonra faktör, regresyon, korelasyon analizleri yapılmış ve elde edilen sonuçlar aktarılmıştır. Çalışmanın neticesinde örgütsel bağlılık ve performans arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu aynı şekilde örgüt kültürünün de performansa ve örgütsel bağlılığa anlamlı ve pozitif etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Amidst the fierce competition in today's business world, the companies try to increase the organizational commitment of their workers, thereby increasing their performance and company efficiency. Improvements in organizational commitment lead to increases in motivation and efficiency. This improves the total efficiency of the company. Organizational commitment and performance are dependent on many factors. Among these factors, organizational culture is quite important. Since organizational culture may vary with geographic region, society and many criteria in each company, the relation between organizational commitment and performance vary as well. Organizational culture is treated as a predictor of the relation between organizational commitment and employee performance. This study examines the relationship between organizational commitment, performance and organizational culture. To this end, firstly, a literature review is conducted. Then, in order to examine the existence and significance of the relationship, a questionnaire study is conducted on the communications sector employees, and the results are presented. After validity and reliability tests were performed in the outcome data SPSS program, factor analysis was performed and the results obtained were reported. As a result of the study, it was found that there was a meaningful and positive relationship between organizational commitment and performance, and organizational culture was significant and positive effect on performance and organizational commitment.