Sağlık kurumlarında iletişim: Sağlık personeli-hasta iletişiminin niteliği ve etkileyen faktörler (Manavgat devlet hastanesi örneği)
In health agency contact: Nature and communication of health staff-patient communication factors affecting (Manavgat State Hospital sample)
  1. Tez No: 468380
  2. Yazar: GÜLAY KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
İletişim günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağlık hizmetleri alanındaki iletişim de bu kapsamın dışında tutulamaz. Sağlık hizmeti sunumu esnasında hasta ve hasta yakını ile personel arasındaki iletişim, hizmetin başarısı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma teorik ve anket yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Sağlık hizmetlerinde kalitenin artırılması, hastaların memnuniyetinin sağlanmasında en önemli olgulardan biri hiç kuşkusuz 'İletişim'dir. Çünkü iletişim insanların birbirini anlamaları konusunda bir köprüdür. Başarılı iletişim, her zaman kurum imajını ve kuruma olan güveninde artmasında büyük yararlar sağlamaktadır. Hasta, hasta yakınları, yönetim ve personel arasında iyi kurulmuş bir iletişim ağının, hastanın tedavi sürecinde de pozitif yönde etkileneceği yapılan birçok araştırmada kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Communication today has a very important place. Communication in the field of health services can not be excluded from this scope. Communication between patients and their relatives and staff during health service delivery is of great importance in terms of service success. This study was prepared using theoretical and questionnaire method. One of the most important factors in increasing quality in health services and ensuring patient satisfaction is 'Communication' undoubtedly. Because communication is a bridge over how people understand each other. Successful communication always provides great benefits in enhancing corporate image and confidence in the organization. It has been proven in many studies that a well established communication network between patient, relatives, management and staff will be affected positively in the patient's treatment process.