Entelektüel sermayenin işletmeye katkısı ve muhasebeleştirilmesi
The contribution of the intellectual capital and its accounting
- Tez No: 468379
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bir işletmenin varlığını sürdürmede ve gerçek değerini belirlemede sadece maddi varlıkların değil, maddi olmayan varlıkların da katkısının olması işletmeler için önem arz etmektedir. Bu çalışmada entelektüel sermayenin unsurları olan insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesi açısından ayrı ayrı önemi açıklanmıştır. Bu çalışmada amaç, işletmelerin entelektüel sermayeyi içeren değerini ölçmeleri sonucu finansal tablolarda yansıtarak, ilgililere doğru bilgi sunmaktır. Entelektüel sermayenin tablolara doğru bir şekilde aktarılması sonucu şirketlerin gerçek değeri görülebilmesi sağlanacaktır. Entelektüel sermayenin finansal tablolarda raporlanmasıyla, ilgililerin işletme karlılığı ve işletme hakkında gerekli bilgilere ulaşmalarının sağlanması ve ilgililerce olumlu yatırım kararlarını almalarına yol göstermesi açısından büyük önem taşımaktadır. Literatürde Entelektüel Sermaye ile ilgili çok fazla örnek çalışma olmaması halen kuruluşların var olan tablolarında maddi varlıklar içerisindeki entelektüel sermayeyi ayırt edememelerine sebep verebilmektedir. Konu ile ilgili örnek olarak iki uygulamalar sonucunda işletmelere kolaylık olması ve ayırt etmede yardımcı olmak amacıyla maddi olmayan varlık içerisindeki entelektüel sermayenin payı yorumlanmıştır. Günümüzde var olan tüm kuruluşların kullandıkları entelektüel sermayeyi mali tablolarında ayırt edebilmelerine ve farkına varmalarına kolaylık olması açısından iki ayrı örnek uygulama yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The existence of a business and the real value not only in determining the financial assets, intangible assets is also important for businesses to have the contribution. This study explains the importance of intellectual capital and its elements which is structural capital and customer capital. The aim of this study is, to provide information of intellectual capital value that contains measurements of enterprises financial tables.As a result of transferring the tables correctly, you will be provided the opportunity to see the real value of companies. The report of intellectual capital with the financial tables, is important which provides reliable information about the profitability of business and the required information about the provision of access to investors. In the literature, not a lot of Intellectual Capital-related case study to show organizations table inability to discern is able to provide the intellectual capital within them. Two case study were presented and evaluated the amount of intellectual capital in the non-financial assets to help categorize them. This study also includes two separate sample applications to recognise the use of all existing organizations to distinguish intellectual capital in their financial statements.