Dağılma döneminde Osmanlı dış politikası
Ottoman foreign policy in the period of dissolution
- Tez No: 468384
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı Devleti'ni dağılma sürecine götüren diplomatik faaliyetler üzerinde durulmuştur. Osmanlı'nın Kuruluş döneminden, dağılma dönemine kadar gerçekleştirdiği elçilik faaliyetleri izah edilmeye çalışılmıştır. Osmanlı'nın 1793 yılına kadar izlediği diplomatik faaliyetler ile 1793 sonrası uyguladığı diplomatik faaliyetler birbirinden farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise 1793 yılına kadar Osmanlı Devleti, gücüne ve geleneklerine güvenen bir devlet olması ve bunun yanı sıra dini inancına göre Hıristiyan ülkelerle uzun süre kalamayacağı düşüncesi idi. Osmanlı Devleti, Avrupa'ya 1793 yılına kadar gerekli gördüğünde elçi göndermiştir. Fakat gönderilen elçilerin birçoğu diplomat olarak hem bilgisiz hem de yabancı dili zayıf kişilerdi. Bu durumun, 1793 sonrası değişmeye başladığı gözlemlenmiştir. Bu tarihten itibaren, Osmanlı, Avrupa karşısında zayıfladığını anlamış ve buna göre diplomatik faaliyetlerinde değişiklikte bulunmuştur. Bunun neticesini, III. Selim döneminde açılan ilk ikamet elçiliklerimizde görebiliriz. II. Mahmud döneminde ise modernleştirilen Tercüme odası ve Reisülküttablık müessesesinin Hariciye Nezaretine dönüşmesi (dışişleri bakanlığı) de diplomatik alanda gerçekleştirilmiş olan modernleşme faaliyetlerinin bir sonucudur. Fakat, Osmanlı Devleti diplomatik faaliyetlerini geç başlatmasıyla Avrupa'nın gerisinde kalmış ve sonuç olarak bu durum, Osmanlı'yı dağılma sürecine girmeye zorunlu bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, emphasizes on diplomatic events which bring Ottoman Empire to the period of dissolution and also explains the diplomacy of the Ottoman Empire from the foundation to dissolution. It has been confirmed that the Ottoman Empire has different diplomatic methods until 1793 and after that year. The reason is that until 1793, The Ottoman Empire was confident about its power and traditions and also thought that because of religion beliefs there wouldn't be long-term relationships with christian countries. Until 1793, The Ottoman Empire sent ambassadors to Europe, when it was necessary. However, most of them were not only ignorant but also bat at foreign languages. After 1793, this situation changed. From this date, Ottoman Empire understood that it got weaken compared to European countries and made some changes about diplomatic methods. We can see its consequences analysing the first embassy residences opened during Sultan Selim. Turning Translation Office and Reisulküttab into Foreign Ministry are other consequences of modernisation methods in the diplomatic field. However, the Ottoman Empire launched diplomatic operations lately and fell behind European; as a result, this condition led to the dissolution period at Ottoman Empire.