Otizmli bireye sahip annelerin kabul-red düzeylerinin depresyona etkisi
Investigation of the relationship between depression and acceptence-rejection level in mothers of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 468399
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ DAYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı, kabul-red düzeylerinin depresyona etkisini incelemektir. Bunun için otizmli ve otizmli olmayan çocuk sahibi anneler ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada otizmli annelerin depresyonunu yordama da kabul-reddin rolü incelenmektedir. Araştırma modeli olarak betimsel ve ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmaya 107 anne (55 otizmli çocuğa sahip ve 52 otizmli olmayan çocuğa sahip) katılmıştır. Araştırmanın verileri Sosyo-demografik Bilgi Formu, Aile Çocuk İlişkileri-Anne Formu (Parental Acceptance Rejection Questionnaire-mother form) ve Beck Depresyon Envanteri ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde çıkarımsal istatistikler çerçevesinde Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklemler T-Testi ve ANOVA kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: depresyonun otizmli çocuk sahibi olma durumuna, eşin eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterirken; eğitim durumuna, anne-baba eğitim durumuna, ekonomik gelir düzeyine göre bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Reddetmenin anne eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterirken; otizmli çocuk sahibi olma durumuna, eğitim durumuna, eşin eğitim durumuna, baba eğitim durumuna, ekonomik gelir düzeyine göre bir farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this search is to examine the effect of acceptence-rejection over the depression. That's why the mothers of normal children and children with autism are used. Descriptive and relational survey models were preferred as research. The study was conducted on 107 mothers total (55 mothers of children with autism spectrum disorder and 52 mothers of normal children). The data of the study were collected Socio-demographic Form, Parental Acceptance Rejection Questionnaire-mother form and Beck Depression Inventory Scale. During the analysis process of acquired data Correlation Analysis, Independent-Samples T-Test and ANOVA were applied in terms of deductive statistics. The findings of the analysis can be summed up as following: It is found out that the depression differs in a reasonable way depending on having children with autism, educational status of husband, while it does not differ depending on education, educational level of parents, economic status. It is found out that the acceptence-rejection differs in a reasonable way depending on educational level of mother while it does not differ depending on education, educational level of father, economic status, having children with autism, educational status of husband.