Pamuğun sulama suyu gereksinmesi ve sulaması üzerinde bir inceleme
  1. Tez No: 46840
  2. Yazar: NURAY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SÜER ANAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
37 ÖZET Bu çalışma pamuğun sulanmasıyla ilgili temel esasları içermektedir. Çalışmada sırasıyla, pamuğun toprak ve iklim istekleri ile gelişme durumu, toprak-su-bitki ilişkileri, pamuk sulamasının esasları ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve daha sonra söz konusu bilgilerin ışığı altında Bornova iklim koşullarında pamuk için sulama programı hazırlanmıştır. Hazırlanan sulama programına göre, Bornova Ovası koşullarında pamuğun mevsimlik net sulama suyu gereksinimi 409,08 mm, toplam sulama suyu gereksinimi ise 545,44 mm olarak saptanmıştı r. İncelemenin sonucu olarak bölge koşullarında pamuktan optimum verimin elde edilebilmesi için gelişme dönemi boyunca toplam 7 kez sulanması gerektiği, ancak son sulamanın yapılmadığı durumda, verimin bundan fazla etkilenmeyeceği sonucuna varılmıştır. Buna göre, Bornova Ovası koşullarında yetiştirilen pamuk bitkisinin, gelişme dönemi boyunca toplam 6 kez sulanmasının, optimum verim yönünden yeterli olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY In this study the fundamental aspects for the irrigation of cotton has been investigated. Soil and climate requirements, growing period, soil-water- plant relationships and a detailed investigation on cotton irrigation has been reviewed respectively. Then, according to these information, an irrigation schedule for the cotton field in Bornova climatical conditions were prepared. According to the irrigation schedule, in Bornova conditions seasonal net and gross water requirements of cotton have been estimated as 409,08 mm and 545,44 mm, respectively. It has been also found that 6 application of irrigations during the growth period was enough for optimum yield and quality.