Fotovoltaik enerjinin ölçümü amaçlı bir elektronik doğru akım sayacı ile IBM PC uyumlu bir bellek sisteminin tasarımı
  1. Tez No: 46841
  2. Yazar: MUSTAFA ENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu araştırmada fotovoltaik üreteçlerin enerjilerinin ölçülmesi için bir doğru akım amper-saat sayacı tasarlandı. Tasarlanan amper-saat sayacı ölçülen anlık akım ve gerilim değerlerinin RAM bellekte saklanmasına ve bu değerlerin gerektiğinde RS232 bağlantısı ile bilgisayara aktarılmasına olanak sağlar.Aynı zamanda bu değerlerin o andaki değeri LC göstergede görüntülenebilir. Ölçülen enerji isteğe göre kWh, Ws birimlerinde göstergede görüntüle nebilir. Akım ölçümü için elektronik yük ve şönt direnç yöntemleri denendi. Bu yön temler yükleme etkisi, ölçüm hassasiyeti, hata işaretlerinin doğrusal olup olmamalarına göre karşılaştırıldı. Elektronik yük yönteminin değişken yüklerde hata işaretinin kaynak akımı ile doğrusal olarak değişmemesi nedeniyle kullanımı tercih edilmedi. Gerilim ölçümü için yine sistemi yüklemeyecek yüksek giriş empedanslı op- amp yükselteç ve akım sınırlayıcı dirençler kullanıldı. Gerilim değeri düşüren tip yükselteçlerle A/D dönüştürücü girişine uygun hale getirildi. Tasarlanan devrenin montajında iki yüzlü baskı devre kartı kullanıldı. Yapılan testler sonucu LC gösterge modülü çalışmadığı için akım ve gerilimin uygun sensörle ölçümü dışındaki hedefe ulaşılamadı. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a Direct Current Amper-hour Meter was designed to measure the energy of photovoltaic generator. This instrument provide opportunity to save instantaneous current and voltage in a RAM and to send these values by means of RS232 connection to computer. At the same time, these values can be displayed by an LCD. Measured energy can be displayed in either kWh or Ws units. For the measurement of the current, the Electronic Load and Shunt Resistance Methods were tested. These methods were compared according to load effect, sensitivity and having linear error signal or not. The Electronic Load method, was not preferred because there is no linear relationship between the source current and the error signal in the variable load. For the measurement of the voltage, the high input impedance op-amp, which would not load the system, were used with a current limiting resistance. The two-sided printed circuit board was used to assemble the designed circuit. At the end of the experiment, after the tests made on the LC display, it is found out that the display was not working properly, so the objectives of the study except current and voltage measurement by sensor were not reached. 80