Mustafa Kemal Paşa yöresinde soymalık kullanıma uygun 12 sanayi domates çeşidi üzerinde bir araştırma
- Tez No: 46839
- Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
ABSTRAKT Bu araştırmada M.Kemalpaşa yöresinde soymalığa uygunluğu önceden araş tırılmış 12 çeşitten (Maxilan.Hypeel 161, Elios.Nemapeel.pS x 3109, px 49308, Sun 6083, Sun 6075,Marzanp, interpeel) en iyi sonuç verenlerin tepiti amaçlanmıştır. 24 Ağustos ve 16 Eylül 1993 tarihlerinde yapılan iki hasatta çeşitlerin verim değerleri ve çeşitlerden alınan örneklerle de bazı kalite kriterleri saptanmıştır. Soyulmuş domates üretiminde önemli olan renk, sertlik ve verimlilik kriterleri öncelikle dikkate alınarak yapılan değerlendirmede her üç özellikte de diğer çeşitlere üstünlük sağlayabilecek ortak çeşitlere rastlanmamıştır. Fakat Maxilan ve Marzanpeel çeşitlerinin hem renklenmede hem de verimlilikte ilk sıralarda yer aldığı gözlenmiştir. Tek başına sertlik kriteri ele alındığında pS x 3109, interpeel ve Hyp 161 çeşitlerinin dayanıklılık açısından bu kullanım için uygun oldukları belirlenmiştir. Brix ve pH kriterleri için ayrı bir gruplandırma yapılmış, burada da her iki özellik açısından diğerlerine üs tünlük sağlayan çeşit bulunamamıştır. Fakat p x 49308 çeşidinin diğer üç kriter deki gruplamalarda üst sıralarda yer alması bu alanda kullanıma elverişli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this study, 12 cultivars (Maxilan.Hypeel 161,Blios,Nemapeel,pB s 3109, px 49308, sun 6075,Marsanpeel,lnt.erpeel) which was determined suitability of being peeled tomato in the M.Kemalpaşa region beforewe reserched to find best quality criterias Some quality criterias was determinedwith the yield values and sampleswere taken from the varieties in two harvests made on 24 Agust and 16 September 1993. Particularly in the evaluation made by taking into the consideration of the co lor, hardness and yield criteria which are important in the peeled tomato production, there have been no common varieties encountered in all three specifications which have the speriority to other varieties. But, the Maxilan and Marzanpeel varieties have been observed as taking the first cultivarsin the coloring and productivity.As to take only the hardness criteria in hand pS x 3109,interpeel and Hypeel 161 cultivars have been determined to be suitable from the standpoint of lasting criteria for this usage. A separate grouping has been made for the Brix and pH criterias; but any varietycould have not could have not been found also here to the superiority to other varieties from both the two specifications aspects. But, the varieties of p x 49308 taking place in the top lines of the other three criteria groupings, has showed that it is suitable for the usage in this field.