Üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri ile kaygı düzeyleri ve yetersizlik duyguları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between attachment styles and anxiety levels and inadequacy feeli̇ngs in college students
  1. Tez No: 468401
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bebeklik ve çocukluk döneminde temelleri atılan bağlanma davranışının kişilerin gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde kişilik yapılanmalarını belirlemede çok önemli katkısı vardır. Benlik yapılanmasının bir parçası olan kaygı ve yetersizlik duygusunun düzeyi ve kişinin bu duyguları nasıl yönetebildiği ilk bakım veren kişiyle kurulmuş olan bağlanma şekliyle yakından ilişkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada da üniversite öğrencilerinin bağlanma stilleri ile kaygı düzeyleri ve yetersizlik duyguları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını 18-25 yaş arası İstanbul'da okuyan üniversite öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, İlişki Ölçekleri Anketi, Sürekli Kaygı Ölçeği, Yetersizlik Duygusu Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) Windows 21.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotları (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) kullanılmıştır. Ölçeklerden alınana puanlar normal dağılım göstermediği için istatistik değerlendirmelerde nonparametrik testler kullanılmıştır. Bunun için Niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup arasındaki farkı Mann-Whitney U testi ve ikiden fazla grup durumunda parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiye Spearman Korelasyon Analizi ile bakılmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgulara göre kişilerin güvenli bağlanma stili ile yetersizlik duygusu düzeyi arasında negatif yönlü bir ilişki varken, saplantılı bağlanma stili ile yetersizlik duygusu arasında pozitif yönde bir ilişki vardır. Bireylerin güvenli bağlanma düzeyleri arttıkça sürekli kaygı düzeyleri düşerken, saplantılı bağlanma düzeyleri arttıkça sürekli kaygı düzeylerinin artmakta olduğu görülmüştür. Bireylerin yetersizlik duygusu düzeyleri arttıkça sürekli kaygı düzeylerinin artmakta olduğu görülmüştür. Erkek öğrencilerin güvenli bağlanma düzeyleri kadın öğrencilerin güvenli bağlanma düzeylerine oranla daha yüksek olurken, kadın öğrencilerin korkulu bağlanma düzeyleri erkek öğrencilerin korkulu bağlanma düzeylerine oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kadın öğrencilerin cesaretin kırılması düzeyleri erkek öğrencilerin cesaretin kırılması düzeylerine oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Kadın öğrencilerin sürekli kaygı düzeyleri erkek öğrencilerin sürekli kaygı düzeylerine oranla daha yüksek olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin yaşları arttıkça kayıtsız bağlanma düzeyleri artarken, sürekli kaygı düzeylerinin de düşmekte olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan uzmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Attachment behavior that is rooted in infancy and childhood have a crucial contribution in determining the personality structuring of people during adolescence and adulthood. It is thought that the level of anxiety and inadequacy, which is part of the structuring of self, and the manner in which one is able to manage these emotions are closely related to the attachment style established with the primary caregiver. In this study, the relationship between attachment styles, anxiety levels and inadequate feelings of university students were examined. The participants of the study are randomly selected university students between the ages of 18-25 studying in Istanbul. Relationship Scale Questionnaire, Trait Anxiety Questionnaire, Inferiority Feeling Scale Questionnaire and Personal Information Form were used as data collection tools. Nonparametric tests were used in the statistical evaluations as the scales did not show normal distribution. Difference between the two groups was tested using the Mann-Whitney U test and the intergroup comparisons of parameters for multiple groups was made using the Kruskal Wallis H test for comparison of qualitative data. Relationship between dependent and independent variables was examined by Spearman Correlation Test. According to the results, a positive relationship was observed between obsessive attachment style and inadequacy while there was a negative relationship between the attachment style and level of inadequacy. As level of inadequacy increased in individuals, level of anxiety also continuously increased. Fearful attachment levels of female students were found to be higher than fearful attachment levels of male students while secure attachment levels of male students were higher than secure attachment levels of female students. Level of discouragement was found higher in female students than male students. Level of trait anxiety in female students was found to be higher than in male students. As age of students increased, level of indifferent attachment increased and level of trait anxiety decreased. In the discussion, suggestions were made to researchers and field experts based on findings.