1999-2002 DSP-MHP-ANAP Koalisyon Hükümeti ile 2002-2007 arası AK Parti hükümetlerinin AB politikalarının Kopenhag Kriterleri çerçevesinde incelenmesi
An analysis of the European Union policies of the government of AK Party (from 2002 to 2007) and the coalition government of DSP-MHP-ANAP (From 1999 to 2002) within the context of the Copenhagen Criteria
  1. Tez No: 468402
  2. Yazar: FARUK YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin 1950'li yılların sonlarından günümüze kadar içerisinde bulunduğu Avrupa Birliği üyelik sürecinin en önemli iki kritik döneminde Kopenhag Kriterleri çerçevesinde kat edilen mesafe incelenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri bu süreçte karşılaştığı sorunları ulusal birlik ve bütünlüğün korunması hedefinden sapmadan ilkeli bir şekilde ulu önder Atatürk'ün çizdiği çağdaş uygarlıklar seviyesine yükseltmek istemiştir. Her iki hükümet de toplumun refah seviyesinin yükseltilmesi hususunda Avrupa Birliği'nin isteklerini yerine getirmek için çaba sarf etmiştir. Çalışmada, Avrupa Birliği politikalarının hükümetlerin isteklerine göre değil de bir devlet politikası olarak ele alınıp kararlılıkla üzerine gidildiği anlaşılmıştır. Yaklaşık 50 yılı aşkın bir süredir hiç değişmeden belirlenen kriterler çerçevesinde atılan kararlı adımlar bu durumun en önemli işaretidir. Çalışmaya konu edilen iki dönem içerisinde Avrupa Birliği yolunda yapılan uygulamalara bakıldığında birbirlerine benzer yönlerin olduğu gibi farklı yönlerin de olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the process of Turkey's full membership to the European Union is analyzed during two of the most important and critical periods within the scope of Copenhagen Criteria. The governments of Turkey aim to raise the confronting issues in this period to the modern civilization level targeted by the Great Leader Mustafa Kemal Atatürk with the stable stance and the principles of saving national unity. Both governments make an effort to carry out the criterions of European Union about raising the welfare level of Turkish people. As a consequence of this study, it is understood that the policies of the European Union are decisively conducted as a state policy, not as a governmental claim. In the analysis of the two periods, similarities as well as differences have been traced