Avrupa Birliği enerji ihtiyacının karşılanmasında biyoyakıtların rolü
The role of biofuels in meeting the European Union's energy needs
- Tez No: 468403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tez çalışmasında biyokütle temelli alternatif enerji kaynaklarından olan biyoyakıtların Avrupa Birliği enerji ihtiyacının karşılanmasındaki rolü incelenmiştir. 1973 Petrol Krizi ve katlanarak artan petrol fiyatları tüm dünyayı olduğu kadar Avrupa Birliği'ni de bir enerji arz ve güvenliği sorunuyla karşı karşıya bırakmıştır. 1970'lerle birlikte alternatif enerji kaynaklarına olan ilginin artması neredeyse insanlığın varoluşundan beri kullanılagelen biyoyakıtların geliştirilerek daha yoğun kullanılması sonucunu doğurmuştur. Çalışma boyunca biyoyakıtların Avrupa Birliği enerji ihtiyacının karşılanmasındaki rolü ve etkisi incelenmiştir. Bu amaçla özellikle üye ülkelerin, Eurostat'ın, OECD'nin ve Uluslararası Enerji Ajansı'nın verileri ve raporlarından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda Avrupa Birliği'nde biyoyakıt kullanımının; elektrik, ısıtma-soğutma ve ulaşım başta olmak üzere, enerji ihtiyacının karşılanmasında ve enerji bağımlılığının azaltılmasında ciddi katkılar sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, the role of biofuels, as one of the biomass-based renewable energy sources, in meeting the European Union's energy needs is examined. The 1973 Oil Crisis and the rising oil prices have confronted the European Union as well as the whole world with an energy supply and security problem. With the 1970s, an increase in demand for renewable energy sources has led to the improvement and heavy use of biofuels which were already being used since the beginning of human existence. Throughout this research, the role and effect of biofuels in meeting the European Union energy needs have been analysed. For this purpose, the data and the reports of member countries, Eurostat, OECD and International Energy Agency have been particularly used. The research results show that the use of biofuels in the European Union has contributed to the fulfilment of energy needs and reducing energy dependence, notably in electricity, heating/cooling and transportation.