Yasa dışı göçle mücadele politikalarının AB-Türkiye ilişkileri üzerine etkisi
The impact of illegal migration policies on EU-Turkey relations
- Tez No: 468404
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Günümüzde küreselleşme ve teknolojinin sunmuş olduğu birtakım imkânlar insanların yaşama biçimlerini önemli düzeyde değiştirmiştir. Bu değişim her zaman olumlu anlamda gelişmemiştir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri arasında büyük farklılıklar meydana gelmeye başlamış ve ekonomik durumlar ülkelerin refah düzeylerini büyük ölçüde etkilemeye başlamıştır. Bu durum gelişmişlik düzeyi az olan ülkelerden gelişmiş ülkelere bir umut amacıyla göç unsurunu başlatmış ve halen devam etmekte olan çok sayıda insanın toplu göç etmelerine neden olmaya başlamıştır. Göç edenlere yasal yolların kapatılması sonucu yasa dışı göç hareketleri hız kazanmıştır. Bu durum göç hareketlerine Türkiye'nin dâhil olmasına neden olmaktadır. Bunun sebebi az gelişmiş olan ülkelerden Avrupa'ya göç etmek isteyenlerin Türkiye'den geçmek durumunda olmasıdır. Türkiye-Yunanistan kara sınırından ya da Ege kıyılarından ilk olarak Yunanistan'a, ardından diğer AB ülkelerine geçen göçmenler, ülkemizi de yasa dışı göçün içine çekmektedir. Bu çalışma, göç kapsamında AB-Türkiye ilişkilerini ortaya koymak ve bu ilişkilerin sürecini belirleyen önemli unsurlardan biri olan yasa dışı göç konusunu ve bu konunun Türkiye-AB ilişkilerini nasıl etkilediğini ifade etmek amacıyla hazırlanmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde göç kavramı ortaya koyulmuştur. İkinci bölümde AB'nin yasa dışı göç ve göçmenlere ilişkin uyguladığı politikalar tarihsel kronolojide ifade edilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise, AB'nin yasa dışı göçle mücadelesinin Türkiye-AB ilişkilerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Presently, globalization and the possibilities offered by technology have changed people's lifestyles significantly. This change has not always improved in a positive sense. Significant differences between countries' levels of development have begun to emerge and economic conditions have begun to exert a great influence on the prosperity levels of countries. This situation has led to increasing migration from developing countries towards developed countries. Turkey may be inadequate in some cases even though it uses all the legal possibilities to prevent this situation. The reason for this inadequacy is that the EU provides adequate support for the issue in Turkey. Turkey is the primary country that the EU needs to prevent illegal migration due to its geographical location. This study has been prepared to reveal EU-Turkey relations and to explain the issue of illegal migration which is one of the important factors determining the relations of these relations and how this affects relations between Turkey and the European Union. In the first part of the study consisting of three parts, the concept of migration was put forward. In the second part, the policies of the EU regarding illegal migration and migrants are expressed in the historical chronology. In the third and last section, the effects of the migration struggle of the European Union on Turkey-EU relations were examined.