Türkiye, Almanya ve İsveç'te çalışma süreleri, esnek çalışma, dinlenme süreleri ve tatiller
Working hours, overtime working, flexible working, rest periods and holidays in Turkey, Germany and Sweden
- Tez No: 468406
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN EMANET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İş hayatında çalışma ve dinlenme süreleri iş-yaşam dengesinin temellerini oluşturmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar çalışma/dinlenme süreleri ile çalışan motivasyonu ve yaşam memnuniyeti arasında doğrusal bir ilişki olduğunu göstermektedir. Bu çalışmada Türkiye, Almanya ve İsveç ülkelerinde çalışma süreleri, fazla çalışma, kısa çalışma, esnek çalışma, dinlenme süreleri ve tatiller araştırılmıştır. Bu ülkelere ait iş kanunları incelenerek ülkeler arasındaki benzerlik ve farklılıklar ele alınmıştır. Ayrıca, bu benzerlik veya farklılıkların çalışma motivasyonu ve yaşam memnuniyeti üzerine etkisi literatür verileri ile desteklenerek iş ortamında daha iyi koşulların sağlanması ile ilgili öneriler sunulmuştur. Çalışma neticesinde, Türkiye'nin son yıllarda güncellenen iş kanunu ile modernleşme yolunda önemli adımlar attığı görülmüştür. Türkiye iş hukuku ile Alman ve İsveç iş hukukları karşılaştırıldığında aralarında çok büyük farklılıklar gözlemlenmediği ancak uygulama ve denetleme açısından aksaklıklar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sendikaların güçlendirilmesi, çalışma ortamlarının daha sıkı denetlenmesi ve cezai yaptırımların caydırıcı nitelikte olmasının çalışan memnuniyetini arttıracağı, aynı zamanda işletmelerin verimliliğine olumlu yansımaları ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlanacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Working and resting hours constitute the work-life balance in the business life. Studies show that there is a relationship between the working/resting hours and the life satisfaction and work motivation. In this study, working and resting hours, overtime working, flexible working and holidays of Turkey, Germany and Sweden is investigated. The similarities and the dissimilarities between the labour laws of these countries were determined. In addition, the effect of these variations on work motivation and life satisfaction of employees were presented with the help of supporting literature data. As a result, it was clearly seen that Turkey took strong steps towards modernization by the recently updated labour law. Besides, it was observed that there are not many deficiencies in the Turkish labour law when compared with German and Swedish labour laws, however, there are problems involving the application of these laws. It is concluded that the strengthening of the unions, the strict control of the working environment and the deterrent penal sanctions will increase employee satisfaction, and eventually will contribute to the productivity of the enterprises and consequently to the national economy.