Sağlık çalışanlarında iş stresi ve yabancılaşma (Bir eğitim ve araştırma hastanesi örneği)
Work stress and alienation in health workers case of a research and training hospital
  1. Tez No: 468405
  2. Yazar: MERVE BAHADIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ERKAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzün en önemli sorunları arasında yer alan stres ve yabancılaşma, çalışma yaşamında etkisi ve sonuçları itibariyle üzerinde durulması gereken bir konudur. Globalleşen dünyada artan nüfusa ve rekabetçi iş yapısına dayalı olarak, ortaya çıkan yeni görev ve görev tanımları, iş hayatındaki stresi ve buna bağlı yabancılaşmayı incelenmesi gereken bir konu olarak öne çıkartmaktadır. Çalışmada, anket metodu ve kaynak taraması esas alınmıştır. Bu anket aracılığı ile araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının sosyodemografik özellikleriyle yabancılaşma ve stres düzeyleri arasındaki ilişkiler araştırılmış, sonuçları değerlendirilmiştir. Anket verileri SPSS programında analiz edilmiş ve sosyodemografik değişkenler ile iş stresi ve işe yabancılaşma arasında ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Gece çalışan ve mesleğini gönüllü olarak seçmeyen çalışanların hem iş stresi hem de işe yabancılaşma yaşadığı görülmüştür. Bu sonuçlara göre, sağlıkla ilgili mesleklerin istenerek seçilmesinin teşvik edilmesi ve uygun çalışma koşullarının olmasının sağlık çalışanlarında iş stresinin ve işe yabancılaşmanın önüne geçeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As one of the most important today problems, the effects of stress on working life should be more elaborated. New jobs and job definitions arising from increasing population and competitive business structure in a globalizing world bring forward the study of the work stress and related alienation. In this study, the survey method and literature review are followed. By this survey, the relationships between sociodemographic variables, and alienation and level of stress among participating health workers is researched, and results are evaluated. Survey data is analyzed with SPSS program. It is shown that there are significant relations between sociodemographic variables and work stress and alienation. Night-workers and those who did not choose their job voluntarily suffer from both work stress and alienation. These results indicate that encouragement of voluntary choice of health profession and convenient working conditions would help prevent work stress and alienation.