Üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve duygusal zeka arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between internet addiction and emotional intelligence in university students
  1. Tez No: 468409
  2. Yazar: SÜMEYYE USTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı ve duygusal zeka düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu gönüllülük esasına göre belirlenen 200 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Öğrencilerin internet bağımlılık durumları, hem sosyodemografik etkenler açısından hem de duygusal zeka ve duygusal zekanın alt boyutları açısından incelenmiştir. Aynı zamanda duygusal zeka ve sosyodemografik özellikler ilişkisine de bakılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Kişisel Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılık Ölçeği ve Bar-On Duygusal Zeka Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, üniversite öğrencilerinde internet bağımlılığı düzeyi arttıkça duygusal zeka düzeyinin ve duygusal zekanın alt boyutlarının düzeylerinin düştüğü görülmüştür. Cinsiyete göre internet bağımlılığı oranları farklı bulunmuştur ve erkeklerin internet bağımlılık oranı kadınlara göre anlamlı şekilde daha yüksektir. Elde edilen bulgular ilgili literatürün ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate whether there was a meaningful relationship between internet addiction and emotional intelligence levels among university students. The sample group of the study consists 200 university students who determined on the basis of volunteerism. Students' internet addiction status was examined both in terms of sociodemographic factors and in terms of emotional intelligence and sub-dimensions of emotional intelligence. Besides, the relationship between emotional intelligence and sociodemographic characteristics has also been examined. Personal Information Form, Young Internet Addiction Scale and Bar-On Emotional Intelligence Scale were used as data collection tools in the study. The results of the study showed that levels of emotional intelligence and emotional intelligence sub-dimensions decreased as the level of internet addiction increased in university students. According to sex, internet addiction rates were found different and internet addiction rate in men were significantly higher than women. The results of the study discussed in the light of the related literature.